Powiat wałbrzyski

0

Powiat wałbrzyski - powiat ziemski w województwie dolnośląskim.

Warto zobaczyć

Zamek Cisy (Cieszów) – ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Bolka I w dolinie Czyżynki (około 5 km na zachód od Świebodzic, w powiecie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego).
Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy.
Ratusz w Boguszowie-Gorcach – mieści się w najstarszej dzielnicy miasta – Boguszowie. Barokowa budowla została wzniesiona w 1737 roku. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich.
Zamek Rogowiec (niem. Hornschloss) – ruiny zamku w północnej części Gór Suchych w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.
Pałac w Zagórzu Śląskim – wybudowany w drugiej połowie XIX w. w Zagórzu Śląskim.
Parafia Podwyższenia Krzyża św. w Zagórzu Śląskim znajduje się w dekanacie głuszyckim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w 1972 r. Jej proboszczem jest ks. Zugmunt Mielczarek.
Czarny Bór, XXX-lecia PRL 4
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze znajduje się w dekanacie kamiennogórskim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Władysław Stępniak. Mieści się przy ulicy 30-Lecia PRL w Czarnym Borze.
Zamek Radosno (niem. Burg Freudenburg) – ruiny zamku w północno-zachodniej części Gór Suchych, w Sudetach Środkowych, w pobliżu Rybnicy Leśnej, w województwie dolnośląskim.
Pałac w Czarnym Borze – wybudowany w 1784 r. w Czarnym Borze przez Czettritzów na miejscu ich dworu, który spłonął w 1775 r.
Pałac Jedlinka – pałac w miejscowości Jedlina-Zdrój na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o Jedlince, wówczas Tannhausen, pochodzą z XIII wieku, gdy jego właścicielem był książę jaworsko–świdnicki Bolko I Surowy. Ostatnim prywatnym właścicielem pałacu był Gustaw Boehm.