Wałbrzych

0

Wałbrzych (niem. Waldenburg, czes. Valdenburk, Valbřich) - miasto położone w województwie dolnośląskim, nad rzeką Pełcznicą w Górach Wałbrzyskich.

Warto zobaczyć

Wałbrzych, Książ, Piastów Śląskich 1
Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wchodzi także w skład Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu).
Zamek Stary Książ – ruiny zamku znajdują się w Wałbrzychu, w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim.
Wałbrzych, Plac Magistracki 1
Ratusz w Wałbrzychu - ratusz znajduje się przy Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Budowla została wybudowana w 1856 w stylu neogotyckim. Budynek ratusza zaprojektował i wykonał królewski budowniczy Hermann Friedrich Wäsemann z Wrocławia.
Wałbrzych, Jana Pawła II 1
Parafia Podwyższenie Krzyża Świętego w Wałbrzychu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w dekanacie Wałbrzych (zachód) w diecezji świdnickiej. Została erygowana w 1981. Proboszczem parafii jest ks. prałat Andrzej Raszpla.
Wałbrzych, Plac Kościelny 1
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Wałbrzychu - najstarsza świątynia miasta. Mieści się przy Placu Kościelnym.
Wałbrzych, Armii Krajowej 7a
Pałac Tielscha w Wałbrzychu – wybudowany w 1860 r. w Wałbrzychu.
Wałbrzych, Stanisława Moniuszki 21
Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu – siedziba dekanatu i centralna świątynia Wałbrzycha. W dniu 3 maja 2010 została podniesiona do godności kolegiaty.
Zamek Nowy Dwór zwany wcześniej Zamek Ogorzelec – ruiny zamku w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych, w Wałbrzychu. ↑ Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. . s. 180.