Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

0

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – państwowy teatr dramatyczny, działający w budynku dawnego teatru-opery z połowy XIX wieku.

Czytaj dalej

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – państwowy teatr dramatyczny, działający w budynku dawnego teatru-opery z połowy XIX wieku.

Okres impresariatu

Gdy otwierano go jako teatr-operę w 1842 roku, w ogromnych kolejkach doszło do awantur i wybijania szyb, a próbujące okiełznać tłumy chętnych wojsko nie dało sobie rady. Przez pierwsze sto lat teatr operował na zasadzie obsługi gościnnej/ impresariatu. Oferowano zarówno przedstawienia teatralne, jak i operowe i operetkowe.

Teatr wielodziałowy

Od 1933 roku uruchomiono w Legnicy stały teatr wielodziałowy, kierowany przez intendenta, który nadal wystawiał sztuki teatralne oraz przedstawienia operowe i operetkowe. W teatrze odbywało się ok 320 spektakli rocznie, które oglądała systematycznie ok 500-osobowa widownia. Są różne dane na temat pojemności ówczesnej widowni, posiadano w sumie ok. 800 miejsc wraz ze stojącymi. Kres opery i teatru nastał w 1944 roku w związku z powołaniem większości aktorów do wojska.

Po II wojnie światowej

Zaraz po II wojnie światowej budynek teatru splądrowali żołnierze Armii Czerwonej, wynosząc wszystko co nie było trwale przymocowane, nawet kurtynę. Po 1945 teatr był przez 20 lat w wyłącznym użykowaniu Armii Czerwonej. W połowie lat 60-tych budynek oddano władzom polskim, jednakże wcześniej pozbawiono go całości wyposażenia, łącznie z kurtyną i instalacją grzewczą. Około 1975 roku w trakcie chaotycznej przebudowy zniszczono zabytkowy charakter neoklasycystycznych wnętrz.

Współczesność

Od lat 70. XX w. w murach dawnego teatro-opery funkcjonuje teatr państwowy, wystawiający przedstawienia dramatyczne. Proponowano przywrócenie wystawiania przedstawień operowych na zasadzie impresaryjnej.


Teatr im. Heleny Modrzejewskiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.