Tarnów - Zabytki sakralne

Tarnów, Plac Katedralny
Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie – kościół gotycki, przebudowywany w późniejszych okresach. Budowla jest trzynawowa, z wydłużonym prezbiterium, zamkniętym trójboczną absydą oraz dobudowaną ze strony zachodniej wysoką na 72 m wieżą.
Tarnów, Bernardyńska 13
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – zabytkowy, barokowy kościół konwentualny bernardynów, znajdujący się w Tarnowie przy ul. Bernardyńskiej 13.
Tarnów, Najświętszej Marii Panny 1
Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej – zabytkowy drewniany gotycki kościół, stojący przy zbiegu ulic Narutowicza i Najświętszej Panny Marii w Tarnowie, nad potokiem Wątok.
Tarnów, Krakowska 41
Kościół Księży Misjonarzy pw. Świętej Rodziny w Tarnowie − neogotycka bazylika zbudowana w latach 1904–1906, zlokalizowana przy ul. Krakowskiej 41 w Tarnowie.
Tarnów, Tuchowska 5
Kościół pw. Św. Trójcy w Tarnowie przy ul. Tuchowskiej, wzniesiony został w latach 1595 - 1597 w ówczesnej podtarnowskiej wsi Terlików z inicjatywy księdza Łukasza Godzinki, seniora wikariuszy kolegiaty tarnowskiej. Konsekracji kościoła dokonał w 1597 roku biskup krakowski kard. Jerzy Radziwiłł.
Tarnów, Żydowska
Stara Synagoga w Tarnowie – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Tarnowie przy ulicy Żydowskiej.
Nowa Synagoga w Tarnowie – nieistniejąca obecnie, największa synagoga znajdująca się w Tarnowie, na rogu ulic Nowej i Ludwika Waryńskiego.
Nieistniejący obecnie kościół pod wezwaniem św. Anny – znajdował się w Tarnowie, u zbiegu dzisiejszych ulic św. Anny i św. Ducha. Powstał - jako niewielka drewniana budowla - na początku XVI w. z fundacji mieszczanina Adama Eberharda. W połowie XVII w.