Śląskie - Nekropolie

Strony

Cmentarz Mater Dolorosa − położony jest w Bytomiu przy ulicy Piekarskiej 71. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków dnia 26 XI 1987 (nr rej.: A/1354/87).
Nowy cmentarz żydowski w Bytomiu – został założony w 1866 roku przy obecnej ul. Piekarskiej, naprzeciw cmentarza Mater Dolorosa. Ma powierzchnię 1,27 ha. Zachowany do dziś neogotycki dom przedpogrzebowy z ok. 1890 roku ufundowali członkowie rodziny Friedlaenderów.
Cmentarz św. Jadwigi Śląskiej– stary (pierwszy?) cmentarz katolicki w Pszczynie, założony w średniowieczu w otoczeniu dawnego kościoła filialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej. Obecnie w dalszym ciągu odbywają się na nim pochówki.
Cmentarz żydowski w Pszczynie – kirkut znajdujący się w Pszczynie, w głębi działki przy ulicy Katowickiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,6 ha, znajduje się na nim około 400 nagrobków.
Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej w Cieszynie jest jedną z dwóch (obok Starego Cmentarza Żydowskiego) izraelickich nekropolii w mieście.
Zabrze, Cmentarna 15
Cmentarz żydowski w Zabrzu – cmentarz żydowski w Zabrzu położony przy ul. Cmentarnej. Kirkut ten został założony w 1872. Powodem jego założenia było powstanie gminy żydowskiej w Zabrzu oraz utrudnienia w grzebaniu zmarłych, gdyż najbliższe kirkuty znajdowały się wówczas w Bytomiu i Gliwicach.
Cmentarz Kule w Częstochowie – nekropolia położona na niewielkim wzgórzu, na północ od centrum Częstochowy. Ulokowana w pobliżu stanowiącej przedmieście osady Kule w 1882, po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulic Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego) i Ogrodowej.
Cmentarz żydowski w Częstochowie – położony jest przy ul. Złotej w dzielnicy Dąbie (administracyjnie Zawodzie-Dąbie), obok terenów Huty Częstochowa.
Czeladź, Będzińska 64
Cmentarz żydowski w Czeladzi – został założony w 1880 i zajmuje powierzchnię 1,6 ha na której zachowało się około tysiąca nagrobków. Na terenie nekropolii znajduje się pomnik ofiar Holocaustu. Cmentarz znajduje się przy ul. Będzińskiej 64.
Janów, Kościuszki
Cmentarz żydowski w Janowie – został założony pod koniec XVIII wieku i znajduje się przy obecnej ul. Kościuszki. Do naszych czasów przetrwały nieliczne zniszczone nagrobki. Cmentarz ma powierzchnię 1,2 ha.
Stary Cmentarz Ewangelicki w Bielsku-Białej – nieczynny cmentarz ewangelicki znajdujący się w Bielsku-Białej, przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego na tzw. Bielskim Syjonie.
Cmentarz Komunalny w Cieszynie przy ulicy Katowickiej został uruchomiony w 1891 roku, kiedy na potrzeby miasta przestał wystarczać cmentarz przy kościele św. Jerzego z 1884 roku. Jest to obecnie największa nekropolia miasta.
Cmentarz Wielowyznaniowy w Sosnowcu – zespół cmentarzy w Sosnowcu przy ulicach Gospodarczej, Smutnej oraz Al. Mireckiego, w którego skład wchodzą: Cmentarz ewangelicki w Sosnowcu z kaplicą (d. Mauzoleum rodziny Dietlów) (Smutna, Al. Mireckiego)
Cieszyn, Haźlaska 39
Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej 39 w Cieszynie jest jedną z dwóch (obok Nowego Cmentarza Żydowskiego) izraelickich nekropolii w mieście i zarazem najstarszą z nich.

Strony