Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen

0

Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen (Pomnik ku czci Chińczyków z Tien-An-Men, Pomnik ofiar pacyfikacji na placu Tiananmen) – pomnik we Wrocławiu, którego autorem jest Marek Stanielewicz, upamiętniający Chińczyków z placu Tian’anmen, na którym w 1989 roku doszło do manifestacji i protestów chińskich studentów. 4 czerwca 1989 na plac wkroczyła chińska armia. Użyto czołgów i broni maszynowej. Zginęło 241 osób, a 7000 zostało rannych. Pomnik zlokalizowany jest na Placu Dominikańskim i Ulicy Oławskiej. Obecny pomnik stanowi replikę, zniszczonego przez Służbę Bezpieczeństwa w 1989 roku, pomnika autorstwa Igora Wójcika i Joanny Czarneckiej. Powstał podczas manifestacji grupy opozycjonistów przeprowadzonej, w tym miejscu, w czerwcu 1989 roku, po wydarzeniach w Chinach. Przybrała ona formę miasteczka namiotowego nazwanego Obozem Żywego Protestu. Na zakończenie manifestacji odsłonięto poprzedni pomnik. Następnego dnia został on usunięty przez "nieznanych sprawców".

Pomnik ma formę płyty z brukiem, na której leży przewrócony rower, przez bruk prowadzi wyraźny ślad po gąsienicy czołgowej, a rower wciśnięty jest w bruk.

Pomnik znajduje się pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.