Polska - Bank

Strony

Szczecin, Stare Miasto, Aleja Niepodległości 40
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40. Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
Dom "Pod Orłami" w Warszawie (budynek Banku Towarzystw Spółdzielczych) – budynek projektu Jana Heuricha przy ul. Jasnej 1, róg Zgody w Warszawie, wybudowany w latach 1912-1917 Autorem orłów wieńczących narożniki był Józef Zygmunt Otto..
Warszawa, Plac Bankowy 1 / Elektoralna 2a
Gmach Banku Polskiego – budynek który powstał z przeznaczeniem na siedzibę Banku Polskiego i giełdy papierów wartościowych. Obecnie mieści Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Pełni funkcje głównie kulturową i rozrywkową. Ma 3 kondygnacje. Budowa Banku trwała trzy lata: od 1825 do 1828.
Warszawa, Nowogrodzka 50
Państwowy Bank Rolny – powstał w 1919 jako Polski Bank Rolny, przemianowany w 1921 na Państwowy Bank Rolny (PBR).
Kraków, Szpitalna 13-15
Budynek dawnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa – zabytkowa kamienica, znajdująca się na Starym Mieście, przy ul. Szpitalnej 13-15.
Poznań, Plac Wolności 9
Bank Włościański w Poznaniu – neobarokowy, zabytkowy budynek bankowy z 1912 zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego i Czesława Leitgebera dla założonego w 1872 Banku Włościańskiego. Znajduje się w Poznaniu przy Placu Wolności 9.
Warszawa, Senatorska 38
Gmach dawnego banku Wilhelma Landaua znajdujący się przy ulicy Senatorskiej w Warszawie jest najlepiej zachowanym budynkiem w stylu secesyjnym w Warszawie.
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 7
Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, bank w Warszawie, w Śródmieściu, w Alejach Jerozolimskich, modernistyczny, monumentalny, wzniesiony w latach 1928–1931 według projektu Rudolfa Świerczyńskiego dla Banku Gospodarstwa Krajowego, ozdobiony płaskorzeźbami Jana Szczepkowskiego, wielokrotnie przebud
Radom, Żeromskiego 43/45
Gmach Banku Państwa w Radomiu – zabytkowy budynek znajdujący się w Radomiu, przy ulicy Żeromskiego 43/45. Obiekt jest częścią szlaku turystycznego Zabytki Radomia.
Łódź, Piotrkowska 29
Dom bankowy Wilhelma Landaua przy Piotrkowskiej 29 w Łodzi Bank Wilhelma Landaua założony w 1858 roku należał do najpoważniejszych prywatnych banków warszawskich końca XIX wieku.
Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 34
Kamienica Banku Polskiego - zabytkowa, renesansowo-secesyjna kamienica w Częstochowie, w II Alei, zbudowana w latach 1903-1904.
Łódź, Piotrkowska 74
Dom Towarzystwa Akcyjnego Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 74 w Łodzi Budynek ma kształt litery L, wzniesiony według projektu J. Junga w latach 1882 – 1886. Bogate zdobienia elewacji utrzymane w duchu dojrzałego włoskiego renesansu.
Łódź, al. Kościuszki 14
Bank Państwa w Łodzi – dawna siedziba Rosyjskiego Banku Państwa w Łodzi oraz Banku Państwa, od 1945 roku należy do NBP (od roku 1927) i Kredyt Banku (do 1997 roku PBI), znajdująca się w Łodzi przy al. Kościuszki 14.
Witkowo, Stary Rynek 14
Bank Ludowy w Witkowie – dawna siedziba Banku Ludowego w Witkowie, w województwie wielkopolskim. Mieści się przy Starym Rynku pod numerem 14. Został wybudowany w 1913 roku. W dniu 9 czerwca 2003 roku został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie siedziba centrali Banku Spółdzielczego w Witkowie.
Kalisz, Śródmiejska 29
Bydgoszcz, Grodzka 19-21
Siedziba BRE Banku w Bydgoszczy – zespół budynków należących do BRE Banku w Bydgoszczy. Zwane są "nowymi spichrzami" lub "szklanymi spichrzami" i zaliczają się do najbardziej udanych realizacji architektonicznych w Polsce po 1990 r.
Toruń, Plac Mariana Rapackiego 1
Collegium Maximum – reprezentacyjny gmach z początku XX wieku stojący przy toruńskim placu Rapackiego, w bezpośredniej bliskości zabytkowego Starego Miasta.

Strony