Pałac Dąmbskich

0

Pałac Dąmbskich – barokowa rezydencja rodziny Dąmbskich z końca XVII w. w Toruniu.

Pałac został wzniesiony na zrębach dwóch gotyckich kamienic przez biskupa kujawskiego Stanisława Dąmbskiego w 1693 r. przy ul. Żeglarskiej na Starym Mieście w Toruniu. Miał charakter rezydencji miejskiej służącej kujawskiej rodzinie Dąmbskich. Imponująca jest fasada, cała pokryta stiukowymi dekoracjami o motywach roślinno–kwiatowych oraz bogato ornamentowany portal. Obecnie jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów toruńskiego zdobnictwa barokowego.

Do końca XVIII w. pałac pozostawał w rękach kolejnych przedstawicieli rodziny Dąmbskich. W 1800 r został sprzedany pruskiemu urzędnikowi, od 1815 r. mieścił się w nim Hotel Gdański, a w 1870 został przejęty na potrzeby armii pruskiej. W latach 1874-1887 został przebudowany – usunięto barokowy portal, szczyt oraz wysoki czterospadowy dach, zastępując go owalnym dachem z blachy falistej. Od tego czasu pałac został zamieniony na kasyno oficerskie. W latach 1920-1924 był siedzibą Policji Państwowej, a następnie Towarzystwa Sztuk Pięknych. Po II wojnie światowej pałac został przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika i ulokowano w nim Wydział Sztuk Pięknych

Pałac Dąmbskich - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.