Nadleśnictwo Kędzierzyn

5

Stara Kuźnia - wieś 

W  trzeciej ćwierci XIX w władający tymi włościami książę  Hohenlohe pan Dóbr Sławięcickich wybudował pośród swoich lasów nieopodal osady Klaine Alt Hammer dom mający być siedzibą Łowczego książęcego. Do obowiązków Łowczego należało dbanie o gospodarkę łowiecką, organizację polowań i kontrolowanie stanu zwierzyny, saren, jeleni, danieli, dzików...itd itp

Książę był dobrym gospodarzem i dbał o swoje lasy, które nie tylko stanowiły teren licznych polowań, ale też dostarczały przez wiele lat cennego surowca dla przemysłu metalurgicznego w ówczesnym centrum przemysłowym należącym do księcia. Wszystkie okoliczne huty, kuźnice, fryszernie, zużywały potężne ilości drewna.Rodzina  Hohenlohe była jednak odpowiedzialnym właścicielem starannie obliczono zasoby i określono limity wyrębów. W 1876r celu ochrony przeciw pożarowej wzniesiono 35m dostrzegalnię będącą dziś unikatową tego typu budowlą. Oczywiście miejsce zostało wybrane nie przypadkowo gdzyż to najwyższe wzniesienie w okolicy.(211m npm ) Aby znaleźć się na górze trzeba pokonać 144 kamiennych schodków oraz 11 drewnianych. Widok z wieży ogarnia ogromny obszar. Przy korzystnych warunkach pogodowych można dostrzec na południu Bramę Morawską (rozdzielającą Sudety od Karpat) Na północy zaś możemy podziwiać wzniesienie góry chełmskiej czyli Górę Św Anny wraz zabudową na jej szczycie.  

Budynek Łowczego rozpoznamy po popiersiu dorodnego byka, który wygląda jak żywy. 

Przed dawną stodołą a dziś budynkiem wystawowym odnajdziemy Dąb Jana Pawła II posadzony w 2004r z żołędzi pochodzących ze znanego pomnika przyrody najstarszego w Polsce dębu Chrobry - Nasiona zostały poświęcone właśnie przez papieża Polaka.

W kompleksie budynków znajdowały się stajnie oraz stodoła dziś pełniąca rolę sali wystawowej. O solidności gospodarza, niech świadczy fakt iż zabudowania ceglane zawierają w sobie cegły noszące znak księcia. i rzeczywiście budynki zachowały się w bardzo dobrym stanie do dziś. Oczywiście przeprowadzono niezbędne remonty i rewitalizację jednak substancja budynków wręcz urzeka solidnością budowniczych . Nic dziwnego, że książę nie wstydził się sygnować budulca literką H w koronie 

Po II wojnie kompleks leśnych zabudowań trafił we władanie Skarbu Państwa i oddany został w ręce Lasów Państwowych. Budynki służyły na przestrzeni lat różnym celom między innymi jako hotel robotniczy warsztaty w stajniach mieszkały konie wykorzystywane przez drwali w stodole magazynowano siano.

Generalny remont przeprowadzono w latach 2005-2006 i trzeba przyznać dokonano tego z najwyższą starannością,której nie powstydziłby się sam książe Hohenlohe. To cieszy oczy każdego kto znajdzie się w okolicy czy celowo czy przypadkiem

Nadleśnictwo Kędzierzyn jest bardzo gościnne i bez większych problemów można podziwiać kompleks. Jednak zwiedzanie wnętrz należy uzgodnić wcześniej, a dzięki temu możliwe też jest wejście na wieżę dostrzegalni.

W budynku starej stodoły znajduje się sala wystawowa z ekspozycjami przyrodniczymi dla  turystów (umówionych) , budynki stajni pełnią funkcje administracyjno -gospodarcze tam także znajduje się posterunek Straży Leśnej.

Główny budynek stanowi siedzibę Nadleśnictwa.  

Nadleśnictwo Kędzierzyn - lokalizacja tego miejsca nie została potwierdzona. Jeśli znasz to miejsce, możesz wskazać prawidłową lokalizację tutaj.