Mazowieckie - Forty

Twierdza Zegrze – wzniesiona w latach 1892-95 rosyjska twierdza, broniąca przeprawy przez Narew na północ od Warszawy.
Fort X - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesiony w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy. Fort został zbudowany we wsi Henrysin dla zabezpieczenia zachodniego odcinka twierdzy. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych; właściciel umożliwia zwiedzanie fortu.
Dzieło D-8 - to jedno z dzieł pośrednich Twierdzy Modlin, wzniesione w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915.
Fort III (Fort Pomiechówek) - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
Warszawa, Zakroczymska 12
Fort Legionów – fort pierścienia umocnień wokół Cytadeli Warszawskiej, zbudowany w latach 1851-1853.
Warszawa, Powsińska 13
Fort IX ("Czerniaków", "Dąbrowskiego", "Sadyba") – to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Zlokalizowany jest na Sadybie, w warszawskiej dzielnicy Mokotów.
Warszawa, Lipowczana 6
Fort VI ("Okęcie") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort V „Włochy”, zaś następnym - Fort VII „Zbarż”.
Fort XVIIB - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesiony w latach 1912-1914 w ramach rozbudowy twierdzy.
Warszawa, Księżycowa
Fort II ("Wawrzyszew") - to jeden z fortów Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Dzisiaj nazywany jest powszechnie fortem "Wawrzyszew". Poprzednim w kolejności jest Fort I "Bielany", zaś następnym wysunięty przed linię Fort IIA "Babice".
Warszawa, al. Lotników 1
Fort VIIA ("Służewiec") - to punkt oporu zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Leży na terenie osiedla Służewiec Południowy w ramach Służewia na warszawskim Mokotowie.
Warszawa, Jagiellońska 45-49
Fort Śliwickiego ("Jasińskiego") – to jeden z fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Fort nazwę są zawdzięcza por. Śliwickiemu, rannemu podczas powstania listopadowego i pochowanego na terenie fortu - jego nagrobek zachował się do okresu międzywojennego.
Fort "P" (ros. "П") – "Parysów" (od 1921 r. Fort "Bema") – fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, zbudowany w latach 1886-1890 w Imperium Rosyjskim.
Warszawa, Racławicka 99
Fort M („Mokotów”) – to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Imperium Rosyjskim.
Fort XVIII – jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915, jako ostatnie według kolejności dzieło twierdzy.
Warszawa, Czarnieckiego 51
Fort Sokolnickiego - to jeden z fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa.
Fort Dębe został zbudowany przez Rosjan w okresie poprzedzającym I wojnę światową. Budowę fortu, zaprojektowanego przez gen. inż. Wieliczkę, podjęto w roku 1901 i kontynuowano do wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej w roku 1904. Prace podjęto ponownie w roku 1909.
Fort V ("Włochy") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort IV "Chrzanów", zaś następnym - Fort VI "Okęcie".
Warszawa, Nowoursynowska
Fort VIII ("Służew") – jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony w Warszawie w dzielnicy Ursynów w rejonie dawnej wsi Służew. Obecnie według podziału Miejskiego Systemu Informacji leży w części zwanej Stary Służew.
Warszawa, Kopalniana 5
Fort IV ("Chrzanów") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort III "Blizne", zaś następnym Fort V "Włochy".