Polska - Forty

Strony

Toruń, Sowińskiego
Fort Świętego Jakuba w Toruniu (nazwa niemiecka Jacobsfort) – fort położony przy ulicy Generała Sowińskiego na Jakubskim Przedmieściu. Pierwsze informacje o tej budowli pochodzą z Księstwa Warszawskiego. Fort znajduje się na wzniesieniu św. Jakuba na wschód od Dworca Toruń Miasto.
Fort 45 "Zielonki" (Marszowiec) – jeden z fortów wchodzących w skład Twierdzy Kraków.
Poznań, Gołężycka
Fort Ia (Boyen, Krzysztofa Arciszewskiego) (oryg. Zwischenwerk Ia) – jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Znajduje się na Starołęce przy ulicy Warownej.
Toruń, Podgórska 6/10
Fort Przyczółek Mostowy w Toruniu (znany również jako Fort XVII Twierdzy Toruń) - fort poligonalny, przystosowywany do obrony okrężnej, położony w Toruniu na ulicy Podgórskiej na Stawkach. Budowa fortu trwała w latach 1824-1828, lecz wznoszenie pierwszych wałów ziemnych rozpoczęto już w 1815 roku.
Toruń, Rudacka 15-23
Fort Kolejowy w Toruniu (zwany również jako Fort XVI Twierdzy Toruń) - fort artyleryjski, przystosowywany do obrony okrężnej, położony w Toruniu na ulicy Rudackiej (osiedle Rudak). Budowa fortu trwała w latach 1863-1866. Nazwa obiektu w języku niemieckim brzmi Eisenbahnfort.
Fort Sarbinowo (niem. Fort Zorndorf) - znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice.
San Rideau (wym.: z fr. Osłona Sanu) – fort pancerny klasy "Einheitsfort" projektu Moritza von Brunnera należący do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl, oznaczony numerem XIII. Łatwo dostępny, położony na terenie miejscowości Bolestraszyce ok. 6 km od Przemyśla.
Twierdza Zegrze – wzniesiona w latach 1892-95 rosyjska twierdza, broniąca przeprawy przez Narew na północ od Warszawy.
Fort X - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin, wzniesiony w latach 1912-1915 w ramach rozbudowy twierdzy. Fort został zbudowany we wsi Henrysin dla zabezpieczenia zachodniego odcinka twierdzy. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych; właściciel umożliwia zwiedzanie fortu.
Fort VII Twierdzy Toruń (pierwotnie Friedrich der Grosse, dziś Tadeusz Kościuszko) - główny fort artyleryjski u zbiegu ulic Polnej i Szosy Okrężnej.
Dzieło D-8 - to jedno z dzieł pośrednich Twierdzy Modlin, wzniesione w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915.
Kraków, Powstańców
Fort 47 ½ Sudół – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1895-1897. Jego zadaniem była blokada doliny Sudołu Dominikańskiego, która była wtopiona pomiędzy górujące pozycje Fortu 47 Łysa Góra, Fortu 47a Węgrzce, Fortu 48 Batowice i Fortu 48a Mistrzejowice.
Kraków, Petofiego 31
Fort pancerny główny 49a Dłubnia – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1892-1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 Krzesławice i 48a Mistrzejowice. Umocnieniami Fortu były Fort 49 ¼ Grębałów i Fort 49 Krzesławice.
Toruń, Szosa Lubicka
Fort I Twierdzy Toruń - pośredni fort pancerny w Toruniu, przy ulicy Winnej. Nosi imię Jana III Sobieskiego.
Kraków, os. Piastów
Fort pancerny pomocniczy 48a „Mistrzejowice” – fort składający się na Twierdzę Kraków. Powstał w latach 1895-97. Jego zadaniem była boczna obrona doliny Dłubni oraz prawego międzypola fortu 48 Batowice. Po I wojnie światowej pełnił funkcję magazynu.
Forty 52 ½ N i S Skotniki – dwa niemalże bliźniacze forty należące do Twierdzy Kraków. Oznaczone są literami N (niem. Nord) – północ i S (niem. Sud) – południe. Powstały w latach 1897-1898. Położone są w VIII sektorze obronnym.
Fort Owcza Góra – oddalony fort pomocniczy Twierdzy Kłodzko będący systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Fort położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w północno-wschodniej części Kłodzka nad prawym brzegiem Nysy Kłodzkiej, na południowo-zachodnim zboczu Owczej Góry.
Kraków, Juliusza Osterwy
Fort 50 ½ W Kosocice – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1897-1899, był nieco mniejszy niż Fort 50 ½ O Kosocice. Należał do VII obszaru warownego. Obiekt zaprojektował Emil Gołogórski. Fort bronił linii kolejowej do Przemyśla oraz Traktu Lwowskiego.
Fort VII (Colomb, Floriana Dąbrowskiego) – jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Znajduje się na Woli przy Alei Polskiej.
Fort Fryderyka (niem. Fort Friedrich), nazwa wkrótce zapomniana, przez Niemców nazywany także Steinburg, Fort Nesselgrund (od niem. nazwy Pokrzywna), a po 1945 r.

Strony