Małopolskie - Kapliczka

Strony

Kraków, Marii Konopnickiej
Słup dębnicki – kapliczka słupowa w stylu barokowym zlokalizowana w Krakowie na pograniczu dawnych osad Dębniki i Ludwinów. Kapliczka została wzniesiona z cegły pochodzącej prawdopodobnie z przełomu XVII/XVIII wieku, choć niektóre źródła szacują datę jej budowy na XVI lub początki XVII wieku.
Kapliczka Bulandy – kapliczka na polanie Jaworzyna Kamienicka na Jaworzynie Kamienickiej – drugim co do wysokości szczycie Gorców. Ufundowana została w 1904 r.
Drewniany krzyż został posadowiony na rozstaju dróg, w miejscu, gdzie znajduje się masowa mogiła ofiar epidemii cholery z XIX wieku. Został ufundowany przez Jakuba Gołębia jako wotum za ocalenie jego rodziny od epidemii.
Grota św. Kingi i posążek świętej Kingi – znajdująca się w ruinach Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze w Pieninach grota skalna, w której umieszczony jest posążek św. Kingi. Prawdopodobnie to właśnie księżna Kinga ze swojego posagu ufundowała odbudowę dawnego pienińskiego zamku.
Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej znajduje się na skrzyżowaniu dróg przy Szkole Podstawowej w Rozdzielu. Została ufundowana w 1934 roku przez Franciszka Sutora na pamiątkę stulecia dworu w Rozdzielu.

Strony