Polska - Kapliczka

Strony

Pszczyna, Wojska Polskiego
Kaplica „Bądź Wola Twoja” znajduje się w południowo-zachodnim narożniku parku w Pszczynie, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Żorskiej - przy rozwidleniu dawnych traktów handlowych prowadzących z Pszczyny na zachód i południe.
Kapliczka św. Rozalii, przy ul. Wrocławskiej w Sławkowie (woj. śląskie). Usytuowana na zachodnim krańcu miasta, w pobliżu średniowiecznego osiedla górniczego "Kozioł". Wybudowana w 1536 jako słup męki pańskiej. Jest najstarszą z wielu przydrożnych kapliczek sławkowskich.
Kapliczka przy ul. Katowickiej - zapewne XVIII-wieczna kapliczka w Pszczynie, usytuowana na wschodnim skraju parku zamkowego, przy ul. Katowickiej.
Kraków, Marii Konopnickiej
Słup dębnicki – kapliczka słupowa w stylu barokowym zlokalizowana w Krakowie na pograniczu dawnych osad Dębniki i Ludwinów. Kapliczka została wzniesiona z cegły pochodzącej prawdopodobnie z przełomu XVII/XVIII wieku, choć niektóre źródła szacują datę jej budowy na XVI lub początki XVII wieku.
Kapliczka Bulandy – kapliczka na polanie Jaworzyna Kamienicka na Jaworzynie Kamienickiej – drugim co do wysokości szczycie Gorców. Ufundowana została w 1904 r.
Murowana figura – kapliczka w miejscowości Bączal Dolny. Jest to jedna z najstarszych kapliczek w regionie, datowana nawet na XV wiek. Kapliczka ma ok. 4 metry wysokości. Znajdują się w niej otwory z obrazami i wizerunkami świętych.
Drewniany krzyż został posadowiony na rozstaju dróg, w miejscu, gdzie znajduje się masowa mogiła ofiar epidemii cholery z XIX wieku. Został ufundowany przez Jakuba Gołębia jako wotum za ocalenie jego rodziny od epidemii.
Grota św. Kingi i posążek świętej Kingi – znajdująca się w ruinach Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze w Pieninach grota skalna, w której umieszczony jest posążek św. Kingi. Prawdopodobnie to właśnie księżna Kinga ze swojego posagu ufundowała odbudowę dawnego pienińskiego zamku.

Strony