Małopolskie - Macewy

Brzesko, Czarnowiejska
Nowy cmentarz żydowski w Brzesku – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej Brzesko został założony w 1846, położony jest przy ulicy Czarnowiejskiej (róg Czarnowiejskiej i Okulickiego). Liczy 1,5 ha powierzchni z ok. 300 nagrobkami (najstarszy z 1824).
Cmentarz żydowski w Bobowej – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,75 ha, na której zachowało się około stu nagrobków z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim.
Andrychów, Żwirki i Wigury
Cmentarz żydowski w Andrychowie – kirkut w Andrychowie leżący przy ul. Żwirki i Wigury z pierwszej połowy XIX wieku. Zajmuje powierzchnię około 0,6 ha, na której zachowało się około 200 macew i ma dużą wartość zabytkową. Na jego terenie znajdują się ruiny domu przedpogrzebowego.
Gorlice, Stróżowska
Cmentarz żydowski w Gorlicach – gorlicki kirkut położony przy ul. Stróżowskiej. Został założony w II połowie XVIII wieku i uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. W połowie lat 90. XX wieku teren uporządkowano i ogrodzono, ustawiając część odzyskanych macew. Cmentarz ma powierzchnię 1,59 ha.
Mszana Dolna, Zakopiańska
Cmentarz żydowski w Mszanie Dolnej – kirkut mieści się na osiedlu Marki, przy ul. Zakopiańskiej. Powstał w XVIII wieku. Ogrodzony, ma powierzchnię 0,24 ha. Zachowało się na nim około 20 nagrobków. Najstarsze pochodzą z XIX wieku. W czasie II wojny światowej kirkut został zniszczony przez Niemców.
Cmentarz żydowski w Chrzanowie – został założony najprawdopodobniej w 1763 i zajmuje powierzchnię 1,6 ha, na której zachowało się około 1500 macew, z których najstarsza pochodzi z 1802.
Cmentarz żydowski w Wolbromiu – znajduje się przy ul. Skalskiej w sąsiedztwie pogotowia ratunkowego. Powstał w XIX wieku. Ma powierzchnię 0,1 ha. Wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej do naszych czasów zachowały się tylko pojedyncze nagrobki lub ich fragmenty. W latach 80.
Oświęcim, Dąbrowskiego
Cmentarz żydowski w Oświęcimiu – cmentarz żydowski znajdujący się w Oświęcimiu, u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wysokie Brzegi. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,7 ha, znajduje się na nim ponad 1000 macew, z których najstarsza pochodzi z 1757 roku. Ostatni pochówek odbył się w 2000 roku.
Olkusz, Ołowiana 9a
Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu – został założony na przełomie XIX i XX wieku. Do naszych czasów zachowało się, według różnych źródeł, od kilkudziesięciu do dwustu nagrobków, z czego większość znajduje się na swoim miejscu. Na terenie nekropolii znajdują się też ruiny domu przedpogrzebowego.
Stary cmentarz żydowski w Olkuszu – został założony po 1584. Znajduje się przy ul. Kolorowej. Ma powierzchnię 0,5 ha. Podczas II wojny światowej uległ dewastacji - macewy wykorzystano do prac budowlanych na terenie miasta.