Łomża - Zabytki architektury

Strony

Łomża, Dworna 25
Telefon: 0862163930
Katedra św. Michała Archanioła w Łomży – późnogotycki kościół św. Michała Archanioła wzniesiony ok. 1526.
Łomża, Stary Rynek 14
Ratusz w Łomży (nowy) – budowla klasycystyczna wybudowana w 1823 według projektu Aleksandra Groffe. Dziesięć lat później od strony wschodniej dobudowano oficyny według projektu Teodora Bogumiła Seyfrieda, dzięki czemu powstał prostokątny dziedziniec. Budynek na planie prostokąta, dwukondygnacyjny.
Łomża, Henryka Sienkiewicza 1
Kościół Rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki w Łomży, wzniesiony w 1873 jako cerkiew św. Trójcy, posiadająca status soboru od 1885. Po 1918 świątynia przemianowana na kościół rzymskokatolicki.
Łomża, Senatorska
Mała Synagoga w Łomży – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Łomży na miejscu dawnego zamku przy ulicy Senatorskiej.
Łomża, Dworna 20 / Sadowa 3
Pałac Biskupi – pałac biskupów łomżyńskich wybudowany w 1925 roku z inicjatywy biskupa Romualda Jałbrzykowskiego. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym, wybudowany według projektu architekta Zdzisława Świątkowskiego. Budynek znajduje się na południe od Katedry św.
Łomża, Krzywe Koło 3
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Łomży – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Łomża - św. Michała Archanioła należącym do diecezji łomżyńskiej.
Łomża, Senatorska 4
Wielka Synagoga w Łomży – znajdowała się w Łomży w obrębie Starego Miasta, przy ul. Senatorskiej 28. Zgodnie ze źródłami żydowskimi min. Pinkas haKehilot zaprojektowana przez Henryka Marconiego.
Łomża, Feliksa Bernatowicza 4
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki to szkoła ponadgimnazjalna z tradycjami sięgającymi XVII wieku, której siedziba znajduje się przy ul. Feliksa Bernatowicza 4 w Łomży. Od 1 września 2004 roku dyrektorem szkoły jest Jerzy Łuba.
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Łomży – kościół rektoralny należący do zakonu sióstr Benedyktynek. Należy do dekanatu Łomża – św. Michała Archanioła diecezji łomżyńskiej.
Łomża, Henryka Sienkiewicza 10
Telefon: +48 86 225 2345
Łomża, Krzywe Koło 3
Klasztor OO. Kapucynów w Łomży – katolicki zespół klasztorny znajdujący się przy ul. Krzywe Koło 3 w Łomży w prowincji warszawskiej. Wybudowany w latach 1770-72 w stylu baroku toskańskiego.
Łomża, Al. Legionów 9

Strony