Powiat białostocki - Zabytki architektury

Strony

Pałac Branickich w Choroszczy – zabytkowy pałac Branickich powstały w latach 1745-1764 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz 25-hektarowym parkiem. Pałac był uzupełnieniem głównej rezydencji hetmana Branickiego mieszczącej się w Białymstoku.
Choroszcz, Adama Mickiewicza 2
Kościół i klasztor Dominikanów w Choroszczy – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana M.
Tykocin, Klasztorna 1
Zespół Klasztorny Bernardynów w Tykocinie – mieści się przy ul. Klasztornej; został wybudowany w latach 1771-1791.
Tykocin, Puchalskiego 3
Zamek w Tykocinie - zamek królewski z XV wieku położony na prawym brzegu rzeki Narwi w miejscowości Tykocin w województwie podlaskim.
Wasilków, Święta Woda, Księdza Rabczyńskiego
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie – kościół Matki Boskiej Bolesnej położony w Świętej Wodzie (część miasta Wasilków) przy ul. ks. Rabczyńskiego 2. Sanktuarium archidiecezjalne ustanowione w roku 1997.
Choroszcz, Adama Mickiewicza 2
Kościół i klasztor Dominikanów w Choroszczy – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana M.
Supraśl, Plac Tadeusza Kościuszki 1
Secesyjny pałac, siedziba fabrykanckiej rodziny Buchholtzów, zbudowany w latach 1892-1903. Przy pałacu znajduje się park utworzony na początku XX wieku, stanowiący jedyny przykład secesyjnego ogrodu w województwie podlaskim.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Juchnowcu – świątynia w Juchnowcu jest jedną z dziewięciu sanktuariów należących do Archidiecezji białostockiej
Supraśl, Klasztorna 1
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Podlega diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej - rzymskokatolicki kościół położony w Płonce Kościelnej koło Łap w dekanacie Łapy w diecezji łomżyńskiej. przy ul. ul. Kościelnej 64.
Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej – kościół św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej należącej do gminy Turośń Kościelna. Świątynia w Niewodnicy Kościelnej jest jednym z dziewięciu sanktuariów należących do Archidiecezji białostockiej
Tykocin, Poświętna 1
Alumnat – Zakład Dla Inwalidów Wojennych w Tykocinie – wzniesiony w latach 1633–1636 jako przytułek i szpital dla żołnierzy weteranów pochodzenia szlacheckiego i wyznania katolickiego.
Łapy, Parafialna 3
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapach – rzymskokatolicki kościół położony w dekanacie Łapy w diecezji łomżyńskiej, znajdujący się w Łapach przy ul. 3 Maja 8.
Supraśl, Klasztorna
Cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu znajduje się na terenie prawosławnego monsteru pod tym samym wezwaniem. Cerkiew została wzniesiona w 1888 roku na polecenie archimandryty Mikołaja Dołmatowa. W 1922 wraz ze wszystkimi obiektami klasztornymi przekazana została salezjanom.
Jałówka, Kościelna 1
Parafia Przemienienia Pańskiego w Jałówce - rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok-Dojlidy, należącym do metropolii białostockiej.
Gródek, Michałowska 6
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Gródku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gródek diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jałówce – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gródek diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się w pobliżu Rynku, przy ulicy Lipowej.

Strony