Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej

0

Parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej - rzymskokatolicka parafia w diecezji elbląskiej, w dekanacie Malbork I.

Czytaj dalej

Parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej - rzymskokatolicka parafia w diecezji elbląskiej, w dekanacie Malbork I.

Historia

Parafia pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej została erygowana 1 lipca 1989 roku. Pierwszym jej proboszczem został ks. Lech Wasilewski. Wybudował on tymczasową kaplicę, która jest używana do dziś. W 1993 roku do parafii nowym proboszczem zgodnie z dekretem biskupa został mianowany ks. Marek Kubecki. Podjął się zadania budowy kościoła parafialnego pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, zmieniając wcześniejszy projekt kościołą. W 2002 roku kościół, w stanie surowym oddano do użytku na niedziele i święta. W 2003 roku kolejne zmiany, ks. bp. A Śliwiński dekretem na probostwo kieruje ks. Józefa Micińskigo. W 2005 roku przeżywano w parafii peregrynację relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Kościół i kaplica

Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto w 1993 roku. Zaprojektowal ją gdański architekt Bazyli Domsta. Jest to duża, nowoczesna świątynia, o półkolistym kształcie, z charakterystycznymi małymi okienkami, w części dla wiernych. W centralnej części prezbiterium znajduje się krucyfiks i tabernakulum. Ławki dla wiernych pochodzą z różnych kościołów i instytucji, które podarowały je parafii. Podobnie jest z konfesjonałami. W kościele wierni gromadzą się na niedzielnej i świątecznej liturgii. Kaplica została wybudowana przez pierwszego proboszcza tej parafii. Znajduje się w niej ikona krzyża z San Marino i ikona Świętej Rodziny.

Przy parafii swoją działalność prowadzą: Żywy Różaniec, Grupa Fatimska, Zespół CARITAS, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym, Grupa Biblijna, Chórek Dziecięcy, młodzieżowy zespół muzyczny Laudate Dominum, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Eucharystyczny Ruch Młodych.


Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.