Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

0

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Góra wschód archidiecezji wrocławskiej.

Świątynia była wymieniana w dokumencie w 1302 roku, w obecnym kształcie zbudowana została w latach 1457-1552 (po pożarze wcześniejszej budowli). restaurowana była po pożarze w 1759 roku. W 1963 roku częściowemu zawaliły się partie sklepień i wieża zachodnia. Odbudowa trwała w latach 1964-1965. Jest to budowla orientowana, murowana, wzniesiona z cegły, trzynawowa, halowa, posiadająca prezbiterium zakończone sześciobocznie, otoczone ambitem i wieńcem kaplic. Nawa środkowa w prezbiterium jest nieco zwężona i posiada na osi filar dzielący dwie połowy sześciokąta. Cała budowla nakryta jest sklepieniami gwiaździstymi, natomiast część zachodnia nakryta jest współczesnym stropem z 1965 roku. Fasada zachodnia z trójkątną ścianą szczytową jest flankowana przez dwie nie ukończone wieże o późnogotyckim kształcie. Wnętrze posiada wyposażenie w stylu barokowym z 2. połowy XVIII wieku

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.