Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Apostoła i Ewangelisty

0

Parafia Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku – parafia rzymskokatolicka w dekanacie włocławskim II.

Została ustanowiona dekretem bpa Jana Zaręby z dnia 10 marca 1984 ogłoszonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w 1984.

Parafialnymi patronami są: Najświętsza Maryja Panna oraz Jan Ewangelista, autor Apokalipsy.

Czytaj dalej

Parafia Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku – parafia rzymskokatolicka w dekanacie włocławskim II.

Została ustanowiona dekretem bpa Jana Zaręby z dnia 10 marca 1984 ogłoszonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w 1984.

Parafialnymi patronami są: Najświętsza Maryja Panna oraz Jan Ewangelista, autor Apokalipsy.

Historia parafii

Parafia Narodzenia NMP i Św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku jest drugą - nową parafią utworzoną z parafii św. Stanisława na Osiedlu Południe. Erygowana Dekretem ks. bpa Jana Zaręby z dnia 10 marca 1984 roku, który został ogłoszony w dniu Zwiastowania NMP - 25 marca 1984 r.

Projekt zagospodarowania terenu przygotowanego przez ówczesnego proboszcza parafii Św. Stanisława - ks. Leonarda Karolewskiego, przewidywał budowę kościoła, plebanii i domu katechetycznego, którego parter stał się tymczasową kaplicą, a piętro - mieszkaniem dla księży. Poświęcenia Krzyża i placu budowy dokonał ks. bp. Jan Zaręba dnia 19 maja 1985 r. Architekturę nowej świątyni opracował mgr inż. Jerzy Kociołowicz, projekt konstrukcyjny wykonał inż. Tomasz Kowalewski, a nadzorował budowę mgr inż. Roman Stanisławski - z Włocławka. Później nastąpił trudny okres starań o prawo do własności gruntu, a dalej o pozwolenie na budowę. W dniu 27 lipca 1986 r. nowo powstała parafia otrzymała zezwolenie na budowę świątyni, a już 12 sierpnia 1986 roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty kościoła. Kamień węgielny - pochodzący z krypty kościoła Narodzenia NMP w Jerozolimie - wmurował dnia 18 września 1988 r. ks. bp. Henryk Muszyński. Pierwszą w historii parafii Wizytację Kanoniczną przeprowadził w dniach 3-4 czerwca 1989 r. ks. bp Czesław Lewandowski - ówczesny sufragan włocławski. W dniu 20 października 1993 roku oddano do użytku boczną nawę kościoła, która przez sześć lat służyła jako kaplica. Podczas rozpoczęcia Misji Jubileuszowych przed rokiem 2000 w dniu 14 listopada 1999 r. w Katedrze Włocławskiej ks. bp poświęcił Krzyż, który w uroczystej procesji został przeniesiony do nowego kościoła przy ulicy Robotniczej. W czasie Misji św. - 14 listopada 1999 r. Pasterz Diecezji po raz pierwszy odprawił Mszę św. w nowym prezbiterium. 15 maja 2002 r. ks. bp. Stanisław Gębicki na placu kościelnym poświęcił odnowiony Krzyż i naturalnej wielkości figury Matki Bożej Bolesnej i Św. Jana Apostoła.

25 marca 2001 r. miała miejsce niepowtarzalna w historii każdego kościoła uroczystość poświęcenia - Konsekracji nowej świątyni. Dokonał jej Ordynariusz Diecezji ks. bp Bronisław Dembowski. Koncelebrantami byli ks bp Stanisław Gębicki i ks. bp Czesław Lewandowski. 29 października 2003 r. nowy Pasterz Diecezji ks. bp Alojzy Wiesław Mering poświęcił ołtarz boczny z obrazem Jezusa Miłosiernego, a 22 marca 2005 r. dokonał Wizytacji Kanonicznej parafii. 24 maja 2009 r. parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła i Ewangelisty uroczyście obchodziła Jubileusz 25-lecia swego istnienia. Uroczystościom przewodniczył Pasterz Diecezji.

Grupy parafialne

  • Liturgiczna Służba Ołtarza (Ministranci)
  • Ruch Światło-Życie
  • Apostolat Maryjny
  • Neokatechumenat
  • Schola
  • Duchowa Adopcja

Obszar parafii

(Jednostka E - bloki)

  • ul. Gajowa, ul. Kapitulna, ul. Krasińskiego Zygmunta, ul. Moniuszki Stanisława, ul. Norwida Cypriana Kamila, ul. Robotnicza, ul. Skłodowskiej - Curie Marii, ul. Wieniawskiego Henryka, ul. Wyspiańskiego Stanisława , ul. Żurawia
  • os. Południe (domki) ul. Bagienna, ul. Błotna, ul. Borowska (część), ul. gen Dąbrowskiego J. Henryka, ul. Dąbrowskiej Marii, ul. Gajowa, ul. Hubala - Dobrzańskiego Henryka, ul. Jastrzębia, ul. Jelonkowa, ul. Jowiszowa, ul. Kapitulna, ul. Konopnickiej Marii, ul. Korczaka Janusza, ul. Krucza, ul. Kryniczna, ul. Księżycowa, ul. Marsa, ul. Merkurego, ul. Mystkowskiego Witolda,prezydenta, ul. Nagórskiego Jana, ul. Neptuna, ul. Noakowskiego Stanisława, ul. Orzeszkowej Elizy, ul. Prusa Bolesława, ul. Robotnicza, ul. Saturna, ul. Słoneczna, ul. Słowicza, ul. Stawowa, ul. Sucharskiego Henryka, mjr., ul. Szajnowicza - Iwanowa Jerzego,Szczygla, ul. Szuwarowa, ul. Trzcinowa, ul. Wenus, ul. Wiejska, ul. Wilcza, ul. Wodna, ul. Wspólna, ul. Zacisze, ul. Zbiegniewskiej Izabeli, ul. Zgodna, ul. Ziębia, ul. Żurawia i ul. Żwirki i Wigury

Budynek kościoła parafialnego

Projekt świątyni jest autorstwa Jerzego Kociołowicza. Jej część - nawę boczną udostępniono wiernym 20 października 1993 roku, zaś w listopadzie 1999 roku rozpoczęto odprawianie nabożeństw w nowym kościele. Jest on trójnawowy z półkolistym prezbiterium. Konstrukcja żelbetowa, ściany i wieża w kształcie spirali murowane z czerwonej cegły. Posadzka w nawach i schody wejściowe z granitu, zaś w prezbiterium krzyż z figurą Chrystusa, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana autorstwa rzeźbiarza Jana Funka z Krakowa. Posadzka jest marmurowa. Wewnątrz na uwagę zasługują stacje Drogi Krzyżowej, witraże z pracowni Elżbiety i Andrzeja Bednarskich z Rypina oraz kopia obrazu Matki Boskiej z Guadelupy. Na przykościelnym placu stoją krzyż i figury: Matki Boskiej Bolesnej i świętego Jana - Apostoła i Ewangelisty

Plan budynku kościoła

Legenda:

1 - Nawa główna

2 - Nawa boczna

3 - Nawa boczna/kaplica z ołtarzem bocznym

4 - Kruchta/Wejście główne

5 - Prezbiterium z ołtarzem głównym

6 - Zakrystia

7 - Kaplica adoracji z wystawianym Najświętszym Sakramentem

8 - Wejście boczne

Prezbiterium

W prezbiterium znajdują się ołtarz, ambona oraz krzyż, znajdujący się w centrum prezbiterium wraz z obudową, na której umiejscowione są figurki NMP oraz św. Jana Apostoła i Ewangelisty (patronów parafii). Na ścianach znajdują się 4 stacje drogi krzyżowej. Między stacjami są kinkiety rozświetlające prezbiterium.

Nawa główna

Największą powierzchnię nawy głównej zajmują ławki dla wiernych - 3 rzędy. W przejściu między nawą główną a jedną z naw znajduje się figura św. Józefa. W tymże przejściu jest także wejście na chór, na którym znajdują się organy oraz ustawiona jest figura św. Piotra. Nad głowami wiernych w nawie głównej wiszą 3 żyrandole. Na ścianie dzielącej nawę główną z jedną z naw zawieszonych jest 5 stacji drogi krzyżowej. W rogu, pomiędzy nawy a prezbiterium postawiona jest chrzcielnica. Jest tam także zamontowany obraz z drewna przedstawiający Chrzest Pański. Nad tymże obrazem jest główny witraż przedstawiający Wniebowzięcie NMP, a po prawej stronie od witrażu wmurowana jest w ścianę tablica upamiętniające wmurowanie i poświęcenia kamienia węgielnego, pochodzącego z krypty Narodzenia NMP w Jerozolimie. W nawie głównej jest 1 konfesjonał. Nawę Główną z nawą boczną pierwszą dzielą 4 filary z zamontowanym na nich oświetleniem, a z nawą boczną drugą dzieli ją ściana (częściowo przeszklona)

Nawa boczna pierwsza

W nawie bocznej na samym przodzie, obok prezbiterium umiejscowione jest tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Tabernakulum otacza wielkie drzewo wraz z obrazem Jezusa Miłosiernego oraz relikwiami siostry Faustyny Kowalskiej. W nawie bocznej jest jeden rząd ławek dla wiernych oraz 5 stacji drogi krzyżowej. Pod czterema stacjami są 3 konfesjonały. Na lewo od ławek, na ścianie zamykającej cały budynek zostały umiejscowione witraże, których jest 9 - przedstawiają one tajemnice światła różańca świętego. Między witrażami a tabernakulum jest wejście/wyjście, które prowadzi także do kaplicy adoracji i zakrystii. Obok wejścia/wyjścia są także 2 tablice upamiętniające wielkich polaków - prymasa Polski-kard Stefana Wyszyńskiego oraz Sługę Bożego, papieża Jana Pawła II.

Nawa boczna druga

Jest to nawa, która dzieli ją z nawą główną częściowo przeszkloną ścianą. Nawa ta w okresie budowy nawy głównej odgrywała rolę Kościoła. W niej była odprawiana eucharystia, dlatego też, w tejże nawie znajduje się ołtarz, krzyż, figurka Matki Boskiej, oraz tabernakulum. Również w tej nawie, co rok, w święta Wielkiejnocy budowany jest grób pański. W nawie znajduje się jeden rząd ławek.


Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Apostoła i Ewangelisty - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.