Gmina Skępe

0

Gmina Skępe - gmina miejsko-wiejska w powiecie lipnowskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

Warto zobaczyć

Skępe, Klasztorna 54
Kościół i klasztor pw. Zwiastowania NMP w Skępem wybudowany został na początku XVI w. na terenie wsi Wymyślin; obecnie jest to część Skępego. Miejsce to stało się słynne z powodu objawień maryjnych pod koniec XV w. Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Posługują tu Bernardyni.
Jezioro Łąkie - jezioro na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, położone w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, gmina Skępe.
Jezioro Święte – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Skępe, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego.
Rezerwat przyrody Przełom Mieni – rezerwat krajobrazowy w na terenie gminy Skępe w województwie kujawsko-pomorskim. Ochroną objęto meandrujące zakola rzeki Mień. Tereny doliny rzecznej porasatają przeważnie łęgi i grądy, zaś w dalszych obszarach rosną bory mieszane.
Rezerwat przyrody Stary Zagaj – rezerwat leśny na terenie gminy Lipno w województwie kujawsko-pomorskim. Drzewostan tworzą tu przeważnie dąbrowy świetliste. Kompleks tych lasów w stosunku do innych, występujących na obszarze Wysoczyzny Dobrzyńskiej, jest bardzo duży.
Skępe, Klasztorna 54
Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Skępem – parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie tłuchowskim.
Rezerwat przyrody Torfowisko Mieleńskie – florystyczny i torfowiskowy rezerwat przyrody w gminie Skępe, w powiecie lipnowskim, w województwie kujawsko-pomorskim.
Skępe, Kościelna
Parafia Miłosierdzia Bożego w Skępem – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Skępem, należąca do dekanatu tłuchowskiego w diecezji płockiej. Została erygowana 19 lipca 1996 roku.