Gmina Mogilno

0

Gmina Mogilno - gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskm.

Warto zobaczyć

Klasztor benedyktynów w Mogilnie – kompleks klasztorny powstały w XI wieku, położony nad Jeziorem Mogileńskim. Został ufundowany najprawdopodobniej przez Kazimierza Odnowiciela. Obecnie pełni funkcję kościoła parafii św. Jana Apostoła.
Mogilno, Benedyktyńska 24
Parafia św. Jana Apostoła w Mogilnie jest jedną z 12 parafii leżącej w graniach dekanatu mogileńskiego. Parafia ma wspólny cmentarz wraz z parafią św. Jakuba Większego.
Jezioro Palędzie, Jezioro Palędzkie – jezioro rynnowe na Pojezierzu Gnieźnieńskim w województwem kujawsko-pomorskim, powiecie mogileńskim gminie Mogilno. Jezioro ma urozmaiconą lecz bezleśną linię brzegową. Ogólna powierzchnia jeziora: 36 ha.
Głęboczek Wielki - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Rogowo, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Wschodni brzeg jeziora stanowi granicę gminy Rogowo z gminą Mogilno. Jezioro otoczone jest całkowicie lasem sosnowym.
Kościoł Świętej Marii Magdaleny w Kwieciszewie - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Kwieciszewo, w województwie kujawsko-pomorskim.
Kościół farny św. Jakuba w Mogilnie – kościół zbudowany w stylu gotyckim. Usytuowany na skarpie nad Jeziorem Mogileńskim, w Mogilnie.
Kościół Narodzenia NMP w Strzelcach – jeden z 10 kościołów w dekanacie strzelińskim.
Kościół św. Mateusza w Gębicach – późnogotycka świątynia z początku XVI w. fundacji Sulimów z Oporowa, ówczesnych dzierżawców miasta; konsekrowana w 1516.
Parafia św. Marcina w Palędziu Kościelnym jest jedną z 12 parafii leżącej w graniach dekanatu mogileńskiego. Przy kościele znajduje się parafialny cmentarz.
Jezioro Wienieckie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Mogilno, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.