Gmina Lipusz

0

Gmina Lipusz - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskm.

Warto zobaczyć

Jezioro Gostomskie - przepływowe jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kościerski, województwo pomorskie). Przez jezioro przepływa rzeka Borowa łącząc akwen z położonym na wschodzie jeziorem Borowym. Nad zachodnim brzegiem jeziora znajduje się wieś kaszubska Gostomko.
Wielkie Sarnowicze - jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej (powiat kościerski, województwo pomorskie) na obszarze Borów Tucholskich w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Dziemiany. Powierzchnia całkowita jeziora wynosi 34,11 ha.
Płocice Wielkie - śródleśne jezioro wytopiskowe położone na północnym krańcu Równiny Charzykowskiej w województwie pomorskim w powiecie kościerskim na obszarze gminy Kościerzyna, na zachód od Jeziora Sudomie.
Płocice - jezioro odpływowe, zarastające, położone na północnym krańcu Równiny Charzykowskiej w województwie pomorskim w powiecie kościerskim na obszarze gminy Lipusz przy wsi o tej samej nazwie.
Lipusz, Wybickiego 9
Parafia Świętego Michała Archanioła w Lipuszu – rzymskokatolicka parafia w Lipuszu. Należy do dekanatu kościerskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w XII wieku.
Jezioro Trawickie (Trawice, Trawiki) – przepływowe śródleśne jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim, na południowy zachód od wsi Szklana Huta (gmina Lipusz, powiat kościerski, województwo pomorskie) składające się z dwóch wąskich części położonych w jednej rynnie.
Kutkówko - jezioro bezodpływowe, śródleśne położone na północnym krańcu Równiny Charzykowskiej w województwie pomorskim w powiecie kościerskim na obszarze gmin Lipusz i Kościerzyna
Wyrówno - przepływowe jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kościerski, województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita jeziora wynosi 51,91 ha. Połączone z akwenem jezior Osty i Bielawy na północnym skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Skrzynki Duże – jezioro w Borach Tucholskich, na północny wschód od Lipusza (gmina Lipusz, powiat kościerski, województwo pomorskie). W pobliżu południowego brzegu jeziora przebiega trasa linii kolejowej Kościerzyna-Lipusz-Brusy-Chojnice. Powierzchnia całkowita: 13,29 ha