Gmina Karsin

0

Gmina Karsin - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskm.

Warto zobaczyć

Wiele, Derdowskiego 1
Parafia Świętego Mikołaja - Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu − rzymskokatolicka parafia w Wielu. Należy do dekanatu Brusy, diecezji pelplińskiej. Mieści się przy ulicy Derdowskiego w Wielu.
Czyste Jezioro (kasz. Jezoro Czësté) - jezioro w woj. pomorskim, w pow. kościerskim, w gminie Karsin, leżące na Równinie Charzykowskiej
Kalwaria Wielewska – drugi po Kalwarii Wejherowskiej obiekt tego typu na Pomorzu Gdańskim, położony na wzgórzach otaczających Wiele i Jezioro Wielewskie. Pierwsze plany powstały w 1905 roku, zaś pozwolenie na budowę parafia uzyskała dopiero w 1915 roku. Fundatorami byli: ks.
Karsin, Długa 192
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Karsinie – rzymskokatolicka parafia w Karsinie. Należy do dekanatu bruskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1913 roku.
Jezioro Wielewskie (kasz. Jezoro Wielewsczé) – jezioro morenowe w Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Karsin na południowym skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego na obszarze Kaszub Południowych. Nad jego północno-wschodnim brzegiem leży wieś Wiele.
Wdzydze (kaszb. Jezoro Wdzëcczé), zwane również Kaszubskim Morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą - to jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim (województwo pomorskie), na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.
Osowo, Wielewska 17
Parafia Świętego Maksymiliana Marii Kolbego – rzymskokatolicka parafia w Osowie. Należy do dekanatu bruskiego Diecezji pelplińskiej.