Elewator Zbożowy

0

Elewator zbożowy w Gdyni – zabytkowy spichlerz przy Nabrzeżu Indyjskim w gdyńskim porcie.

  1. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 31 grudnia 2014; 29 dni temu. .
Czytaj dalej

Elewator zbożowy w Gdyni – zabytkowy spichlerz przy Nabrzeżu Indyjskim w gdyńskim porcie.

Historia

Został zbudowany w latach 1935-1937 roku według projektu Michała Paszkowskiego i Bolesława Szmidta. Budynek należał do spółki utworzonej przez Bank Polski. Wykorzystywany był w obsłudze eksportu i importu oraz do uszlachetniania zboża. W czasie okupacji wojennej użytkowany przez Niemców. Po wojnie odbudowany, administrowany przez Społem oraz Polskie Zakłady Zbożowe, obsługiwał głównie import zbóż. W latach 80. przejął znaczną część polskiego eksportu. W 1990 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W 1992 został własnością Bałtyckiego Terminalu Zbożowego. Od maja 1992 do wiosny 2001 w trzech etapach zmodernizowano kompleks elewatora. Przebudowano wyposażenie techniczne oraz zbudowano nowe silosy i magazyny podłogowe, co zwiększyło pojemność kompleksu do 52 tys. ton. W latach 2004-2005 elewacja budynku przeszła generalny remont.

Charakterystyka obiektu

Na elewator składają się 41-metrowa centralna wieża oraz dwa 30-metrowe boczne skrzydła. W wieży mieszczą się pomieszczenia do oczyszczania i sortowania zboża oraz klatka schodowa. Skrzydła boczne zawierają magazyny do składowania zboża o pojemności 10 tys. ton. Łączna kubatura obiektu wynosi 45 tys. m3.


Elewator Zbożowy - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.