Dwór w Wilkowie Wielkim

0

Zamek w Wilkowie Wielkim – wybudowany w XVI w. w Wilkowie Wielkim.

Czytaj dalej

Zamek w Wilkowie Wielkim – wybudowany w XVI w. w Wilkowie Wielkim.

Położenie

Zamek położony jest w Wilkowie Wielkim – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza.

Historia

Dzisiejszy pałac powstał po rozbudowie rycerskiej wieży obronnej, którą wzniósł prawdopodobnie Dyprand von Reibnitz, wzmiankowany w 1478 roku jako właściciel wsi.

W XVI wieku budowla była własnością rodziny von Nimitz i jej przedstawiciel Krzysztof von Nimitz polecił dobudować do gotyckiej wieży pałac w stylu renesansowym. Mury średniowiecznej wieży znajdują się we wschodnim skrzydle pałacu.

W latach 1640 – 1647 majątek przeszedł w ręce książąt brzeskich. W latach 1674 – 1685 rezydencja była własnością Heinricha von Zierotin. Około 1694 dobra z powodu braku spadkobierców ponownie przeszły pod zarząd książęcy.

W XVIII wieku właścicielami byli m.in. Edward von Golloway, rodzina von Gallard, Franz Weighard von Hoffmann, rodzina von Tschirsky. W tym okresie pałac został częściowo przebudowany w stylu barokowym. W 1751 roku Wilków kupił Karl Friedrich Pfeil.

W 1842 roku właścicielem majątku stał się Juliusz von Koschembar. W latach 1853-1927 pałac znajdował się w rękach rodziny von Chappuis, która to dokonała ostatniej przebudowy budynku. Przed II wojną światową właścicielem pałacu był Will Rodatz.

Po wojnie umieszczono w nim Ośrodek Hodowli Zarodowej, który do dziś jest jego właścicielem.

W skład zespołu zamkowego wchodzi park i zabudowa gospodarcza.


Dwór w Wilkowie Wielkim - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.