Wyżyna Śląsko-Krakowska - Kościoły

Strony

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (lok. Bazylika) - kościół wzniesiony w latach 1842-1849, wg projektu Daniela Grötschela z inicjatywy ks. Jana Alojzego Ficka, rozbudowany pod koniec XIX w. i powiększony o nawy boczne w roku 1925.
Częstochowa, Krakowska 15/17
Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie – neogotycka, trójnawowa świątynia rzymskokatolicka znajdująca się w Częstochowie przy ulicy Krakowskiej.
Radzionków, Świętego Wojciecha 48
Telefon: 032 286-63-55
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Radzionkowie - neogotycka budowla wzniesiona w latach 1872-1875 wg projektu Heinricha Herzoga.
Mikołów, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2
Telefon: +48 32 226 02 07
Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Wojciecha w Mikołowie – budowla wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej pędzla Jana Bochenka z 1868 roku oraz XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej.
Bazylika jasnogórska, Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej – kościół rzymskokatolicki w centrum Dąbrowy Górniczej, w diecezji sosnowieckiej.
Rybnik, Mikołowska 4
Bazylika św. Antoniego Padewskiego w Rybniku – kościół w śródmieściu w Rybniku zbudowany w latach 1903-1906. W 1993 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Bazylika ta była jednym z kościołów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego, sanktuarium św. Antoniego z Padwy – barokowy kościół w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu (Diecezja sosnowiecka, Dekanat dąbrowski - św. Antoniego z Padwy), zbudowany na wzgórzu wapiennym o wysokości 335 m n.p.m. (Góra św.
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu − został wybudowany w 1862 roku z datków kolejarzy i mieszkańców Sosnowca oraz Pogoni. Jest to budowla jednonawowa, o sześciu ostrołukowych i dwóch oknach z witrażami.
Kościół św. Wawrzyńca w Chorzowie – drewniany kościół z XVI wieku wzniesiony w Knurowie, przeniesiony do Chorzowa na Wzgórze Wyzwolenia w latach 1935 – 1938.
Olsztyn, Kościelna 6
Parafia św. Jana Chrzciciela w Olsztynie wchodzi w skład archidiecezji częstochowskiej, dekanatu Olsztyn.
Jastrzębie-Zdrój, Powstańców Śląskich 20
Kościół Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju - zabytkowy, murowany, orientowany, barokowo-klasycystyczny obiekt sakralny leżący na terenie Jastrzębia-Zdroju w dzielnicy Szeroka, wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.
Częstochowa, Plac Władysława Biegańskiego 44
Kościół św. Jakuba w Częstochowie to kościół w częstochowskim śródmieściu. Znajduje się przy Placu Władysława Biegańskiego.
Pszów, Bohaterów Westerplatte 1
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny i bazylika mniejsza w mieście Pszów. Mieści się przy ulicy Bohaterów Westerplatte.
Kłobuck, 11 Listopada 1/1
Telefon: 0-34 317-27-27
Kościół świętych Marcina i Małgorzaty – kościół w Kłobucku, główna część zespołu klasztornego kanoników regularnych. Wzniesiony w pierwotnej formie na przełomie XII i XIII wieku. Od tego czasu wielokrotnie, trawiony przez pożary, odbudowywany a także poddawany przebudowom.
Bełk, Kościelna 6
Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Bełku został wzniesiony prawdopodobnie w 1753 roku (lub w 1745). Drewniany, jednonawowy kościół o konstrukcji zrebowej, powstał na podmurowaniu z kamienia, z wieżą o konstrukcji słupowej z nadwieszoną izbicą i zakończoną cebulastym hełmem z latarnią.
Jastrzębie-Zdrój, Świętego Jana Nepomucena 2
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju - zabytkowy, barokowo-klasycystyczny obiekt sakralny leżący na terenie Jastrzębia Górnego wybudowany w 1825, w miejscu drewnianego kościółka poświęconego świętej Katarzynie Aleksandryjskiej, który spłonął 26 czerwca 1811.
Jastrzębie-Zdrój, Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1a
Kościół świętych Barbary i Józefa w Jastrzębiu-Zdroju – zabytkowy, drewniany obiekt sakralny zbudowany w pierwszej połowie XVII w. w Jedłowniku dzielnicy Wodzisławia Śląskiego. Kościół obecnie znajduje się w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie został przewieziony z Jedłownika w latach 70. XX wieku.
Lubliniec, Świętego Mikołaja 1
Kościół rzymskokatolicki św. Mikołaja - zabytkowy kościół w Lublińcu, wybudowany w latach 1576-1579. Większe kaplice należące do parafii św. Mikołaja: kaplica św. Boromeusza kaplica w bloku parafialnym przy ul. św. Mikołaja Zgromadzenia zakonne: Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
Kościół św. Zygmunta w Częstochowie − zabytkowy kościół w częstochowskim Starym Mieście, przy pl. Ignacego Daszyńskiego.

Strony