Supraśl

0

Supraśl - miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, położone nad rzeką Supraślą i otoczone Puszczą Knyszyńską.

Warto zobaczyć

Supraśl, Plac Tadeusza Kościuszki 1
Secesyjny pałac, siedziba fabrykanckiej rodziny Buchholtzów, zbudowany w latach 1892-1903. Przy pałacu znajduje się park utworzony na początku XX wieku, stanowiący jedyny przykład secesyjnego ogrodu w województwie podlaskim.
Supraśl, Klasztorna 1
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Podlega diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Supraśl, Klasztorna
Cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu znajduje się na terenie prawosławnego monsteru pod tym samym wezwaniem. Cerkiew została wzniesiona w 1888 roku na polecenie archimandryty Mikołaja Dołmatowa. W 1922 wraz ze wszystkimi obiektami klasztornymi przekazana została salezjanom.
Supraśl, Stanisława Konarskiego 3
Dom Ogrodnika (nazywany Starą Pocztą lub Starą Karczmą) zabytkowy budynek drewniany w Supraślu przy ulicy Stanisława Konarskiego.
Supraśl, Piłsudskiego 15
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Supraślu – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów w mieście Supraśl. Mieści się przy ulicy Piłsudskiego.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszynskiej im. prof. Witolda Sławińskiego – park krajobrazowy znajdujący się na terenie województwa podlaskiego w gminach Janów, Sokółka, Knyszyn, Czarna Białostocka, Szudziałowo, Dobrzyniewo Kościelne, Wasilków, Supraśl, Krynki, Gródek, Michałowo.
Supraśl, Klasztorna 1
Muzeum Ikon w Supraślu – oddział Muzeum Podlaskiego, utworzony na terenie prawosławnego monasteru w Supraślu, który ma ponad pięćsetletnią tradycję. W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. 1,2 tys. ikon.