Ramerówka, także (sanockie) Arkady – zwyczajowa nazwa XIX-wiecznego budynku położonego przy ulicy Grzegorza 2 w Sanoku.
Budynek jest umiejscowiony pomiędzy ulicami Grzegorza, Kościuszki i 3 Maja (pomimo widoczności elewacji przy trzech wymienionych ulicach, cały budynek posiada formalnie adres przy ulicy Grzegorza 2).
Został wybudowany w XIX wieku. Pierwotnie budynek stanowił prywatną kamienicę rodziny Ramerów (stąd tradycyjna nazwa budynku). Następnie od Ichla Ramera nabył go burmistrz miasta Jan Okołowicz celem stworzenia w nim Czytelni Mieszczańskiej, jednak pierwotnie remont gmachu wymagał pokaźnych nakładów i trwał długo (za to burmistrz stracił stanowisko). Od 16 grudnia 1866 mieścił Czytelnię Mieszczańską pełniąc rolę budynku użyteczności publicznej (kino "Reduta", biblioteka, czytelnia). Na początku XX wieku zwany był jako Dom Miejski. W 1884 roku aptekarz Feliks Giela (późniejszy burmistrz miasta), założył Czytelnię Mieszczańską (jako agenda Kasyna Mieszczańskiego) w budynku Ramerówki. Przez wiele lat pozostawał jej prezesem. Organizowano w niej bale karnawałowe, spotkania inteligencji i rzemieślników.
W przeszłości gmach był wielokrotnie przebudowywany, prace rekonstrukcyne nadzorował m.in. architekt miejski, inż. Władysław Beksiński.
Przez wiele lat część frontalna parterowa była zabudowana i stanowiła pomieszczenia usługowo-handlowe (w 1 poł. XX wieku mieściły się w nich sklepy m.in. z artykułami kolonialnymi, należący do Michała i Seweryny Stefańskich, rodziców Stefana Stefańskiego; pralnia; zaś na pierwszym piętrze działała kawiarnia "Corso"). W okresie okupacji niemieckiej 1939-1945 ówczesne władze postanowiły o likwidacji frontowych pomieszczeń parterowych, co wiązało się także z usunięciem żydowskich właścicieli. Ta część architektoniczna została następnie przebudowana w arkadowe podcienia.
Obecnie w pomieszczeniach budynku mają swoją siedzibę restauracja (piwnice), sklepy (parter). W kamienicy działał także "Klub Górnika" (dawniej "Klub Naftowca" – otwarty 4 grudnia 1955 roku) sanockiego oddziału PGNiG (piętro). Pomieszczenia były wynajmowane przez PGNiG od 1991 do lutego 2013 roku.
W przeszłości w miejscu obok budynku znajdował się Kościół Najświętszej Marii Panny (od 1377 do 1787 roku). Z tego względu niewielki placyk przy zachodniej fasadzie kamienicy, w 1905 roku przekształcony w skwer, został nazwany Placem Marii. W tym miejscu znajduje się obecnie pomnik Kamień 1000-lecia, odsłonięty w kwietniu 1960 z okazji obchodów 800-lecia miasta Sanoka (inskrypcja "Tysiąc lat państwa Polskiego. Osiemset lat Sanoka 1960"). |