Powiat pińczowski - Atrakcje

Strony

Pałac Wielopolskich w Pińczowie - jest głównym zachowanym obiektem miejscowego Zespołu zamkowo-pałacowego. Budynek został wzniesiony u podnóża Góry Zamkowej w stylu barokowo-klasycystycznym w latach 1773-1799 przez X ordynata Ordynacji Pińczowskiej Franciszka Wielopolskiego .
Zespół pałacowo-parkowy w Chrobrzu (Pałac Wielopolskich w Chrobrzu) – mieści się w północno-zachodniej części wsi Chroberz, jest usytuowany na południowym, wyższym brzegu Nidy.
Stara Synagoga w Pińczowie – dawna synagoga znajdująca się w Pińczowie przy ulicy Klasztornej 8, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej na południowym Mirowie.
Pińczów, Piłsudskiego 2
Kościół św. Jana Ewangelisty w Pińczowie – kościół farny pw. św. Jana Ewangelisty usytuowany w centrum Pińczowa, na rogu Rynku. Wchodzi w skład dawnego zespołu klasztornego oo. paulinów. Pierwotnie gotycki, w XVII w. przebudowany w stylu manierystycznym.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu pińczowskiego diecezji kieleckiej.
Pińczów, Jana Pawła II 2a
Parafia Miłosierdzia Bożego w Pińczowie – parafia rzymskokatolicka w Pińczowie. Należy do dekanatu pińczowskiego diecezji kieleckiej. Założona w 1992. Jest obsługiwana przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II. Jest najmłodszą parafią w mieście.
Kaplica św. Anny w Pińczowie – kaplica pw. św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600 r. według projektu Santi Gucciego. Znajduje się na szczycie wzgórza św. Anny, górującego nad Pińczowem. Ufundował ją margrabia Zygmunt Myszkowski przy pomocy członków pińczowskiego Bractwa św. Anny.
Działoszyce, Pińczowska 8
Kościół Trójcy Świętej w Działoszycach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Działoszyce, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu skalbmierskiego diecezji kieleckiej.
Parafia Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Złotej Pińczowskiej – parafia rzymskokatolicka w Złotej Pińczowskiej (diecezja kielecka, dekanat wiślicki). Erygowana w 1989. Mieści się pod numerem 279. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany w 1550 r. Ufundował go wojewoda sandomierski Stanisław Tarnowski. Jest to budowla jednonawowa z wielobocznie zamkniętymprezbiterium, do którego od strony północnej dobudowana jest zakrystia. Nad zakrystią znajduje się niewielki skarbiec.
Rezerwat przyrody Skowronno – rezerwat florystyczny na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Pińczów, w powiecie pińczowskim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 1,93 ha Rok utworzenia: 1960 Dokument powołujący: Zarządz. MLiPD z 20.03.1960; MP. 34/1960, poz. 170
Rezerwat przyrody Polana Polichno – rezerwat stepowy na terenie Kozubowskiego Parku Krajobrazowego w gminie Pińczów, w powiecie pińczowskim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 9,45 ha Rok utworzenia: 1974 Dokument powołujący: Zarządz. MLiPD z 16.09.1974; MP. 32/1974, poz. 194
Pińczów, Piłsudskiego 2
Klasztor paulinów w Pińczowie – dawny budynek klasztorny, zwany Belwederem, znajdujący się w Pińczowie, w województwie świętokrzyskim. Klasztor wraz ogrodem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego.
Rezerwat przyrody Grabowiec – florystyczny rezerwat przyrody na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Pińczów, w powiecie pińczowskim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 21,92 ha Rok utworzenia: 1956
Pawilon ogrodowy w Pińczowie (zwany też basztą ogrodową) wzniesiony w końcu XVI w. według projektu Santi Gucciego z fundacji Zygmunta Myszkowskiego.

Strony