Pałac Wielopolskich w Pińczowie - jest głównym zachowanym obiektem miejscowego Zespołu zamkowo-pałacowego. Budynek został wzniesiony u podnóża Góry Zamkowej w stylu barokowo-klasycystycznym w latach 1773-1799 przez X ordynata Ordynacji Pińczowskiej Franciszka Wielopolskiego .
Zespół pałacowo-parkowy w Chrobrzu (Pałac Wielopolskich w Chrobrzu) – mieści się w północno-zachodniej części wsi Chroberz, jest usytuowany na południowym, wyższym brzegu Nidy.
Stara Synagoga w Pińczowie – dawna synagoga znajdująca się w Pińczowie przy ulicy Klasztornej 8, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej na południowym Mirowie.
Kościół św. Jana Ewangelisty w Pińczowie – kościół farny pw. św. Jana Ewangelisty usytuowany w centrum Pińczowa, na rogu Rynku. Wchodzi w skład dawnego zespołu klasztornego oo. paulinów. Pierwotnie gotycki, w XVII w. przebudowany w stylu manierystycznym.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Pińczowie – parafia rzymskokatolicka w Pińczowie. Należy do dekanatu pińczowskiego diecezji kieleckiej. Założona w 1992. Jest obsługiwana przez księży diecezjalnych. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II. Jest najmłodszą parafią w mieście.
Kaplica św. Anny w Pińczowie – kaplica pw. św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600 r. według projektu Santi Gucciego. Znajduje się na szczycie wzgórza św. Anny, górującego nad Pińczowem. Ufundował ją margrabia Zygmunt Myszkowski przy pomocy członków pińczowskiego Bractwa św. Anny.