Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) – dawny zamek położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.
Zamek w Międzygórzu należał początkowo do majątku królewskiego, przekazany wraz ze wsią Międzygórz w 1370 r. przez Kazimierza Wielkiego Janowi Zaklice herbu Topór. Kolejnymi właścicielami byli Kijańscy, w drugiej połowie XVI w. Niedrzewiccy, następnie Jaworniccy.
Kościół świętego Stanisława w Ożarowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Ożarowie, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Ożarów diecezji sandomierskiej.
Pałac Karskich we Włostowie – neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854-1860 na zlecenie Stanisława Karskiego we wsi Włostów, według projektu Henryka Marconiego. Budowlę otaczał park o powierzchni ok. 10 hektarów.
Cmentarz rzymskokatolicki w Baćkowicach – zabytkowy cmentarz założony w połowie XIX wieku,znajdujący się w gminie Baćkowice, powiat opatowski, usytuowany jest na południowych krańcach miejscowości, około 100 metrów od kościoła.
Parafia pw. św Bartłomieja Apostoła w Strzyżowicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Strzyżowicach, w diecezji sandomierskiej, jedna z 24 parafii tworząca dekanat Opatów.
Kolegiata św. Marcina w Opatowie – romański kościół parafialny pw. Świętego Marcina z Tours ulokowany w Opatowie, w województwie świętokrzyskim. Jest to najcenniejszy zabytek Opatowa. Posiada status kolegiaty.
Cmentarz rzymskokatolicki w Modliborzycach – zabytkowy cmentarz założony w połowie XIX wieku, znajdujący się w gminie Baćkowice, w powiecie opatowskim. Usytuowany jest na południowych krańcach miejscowości.
Parafia św. Jana Chrzciciela we Włostowie - parafia rzymskokatolicka w dekanacie Opatów, w diecezji sandomierskiej. Kościół parafialny mieści się we wsi Włostów.
Cmentarz wojenny w Iwaniskach – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Iwaniska, powiat opatowskim, usytuowany jest na zachodzie miejscowości.
Cmentarz żydowski w Iwaniskach – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Iwaniska. Powstał w XIX wieku. W czasie II wojny światowej został całkowicie zdewastowany i przestał istnieć, ponieważ okoliczni mieszkańcy zabrali macewy do celów użytkowych.