Kamienica Hermana Böhmera i Paula Preula - Pomniki

Strony

Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu (PTPN) – jeden z dwóch poznańskich pomników Adama Mickiewicza. Stoi na dziedzińcu gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego.
Poznań, Młyńska 3
Dzieci Czerwca 1956 (właściwie: Dzieci Czerwca 56) – niewielkie dzieło rzeźbiarskie, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Młyńskiej 3, w bramie starej kamienicy.
Poznań, Plac Wolności
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Pomnik Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (także: Pomnik Chrystusa Króla) – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. A. Fredry, na terenie skweru-ogrodu przed neogotycką plebanią kościoła Najświętszego Zbawiciela (Dzielnica Cesarska).
Pomnik Golema – pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel. Znajduje się w Poznaniu, na Alejach Marcinkowskiego, przed budynkiem Muzeum Narodowego. Odsłonięty w maju 2010, mierzy 2,5 m wysokości.
Pomnik Karola Marcinkowskiego – pomnik zlokalizowany w Poznaniu na skrzyżowaniu Alei Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego.
Stela Heinza Macka – 18-metrowa rzeźba plenerowa, autorstwa Heinza Macka, zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, bezpośrednio przed starym gmachem Muzeum Narodowego.
Poznań, Księżnej Ludgardy
Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich (w okresie międzywojennym także: Pomnik poległych ułanów) – pomnik w formie kolumny, zlokalizowany w Poznaniu przy ul.
Ławeczka Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu – pomnik w formie ławki z siedzącą postacią jednego z założycieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – prof. Józefa Kostrzewskiego, zlokalizowany w Poznaniu w Ogrodzie Zamkowym, w pobliżu Collegium Maius, Collegium Minus, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej.
Pomnik kryptologów – pomnik w formie metalowego, trójkątnego obelisku, zlokalizowany w Poznaniu, przed głównym wejściem do Zamku Cesarskiego (ul. Święty Marcin).
Pomnik Katyński w Poznaniu – monument upamiętniający zbrodnię katyńską, zlokalizowany w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim.
Pomnik Adwokatów Czerwca '56 – pomnik przy ulicy Stanisława Hejmowskiego w Poznaniu (przy gmachu prokuratur), upamiętniający adwokatów – obrońców w procesach poznańskiego Czerwca 1956. Obelisk został oficjalnie odsłonięty 19 czerwca 2010 roku, w przededniu 54. rocznicy wydarzeń czerwcowych.
Pomnik Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu – pomnik przedstawiający stojącą postać Stanisława Mikołajczyka, zlokalizowany przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu przy al. Niepodległości 16.
Pomnik Ofiar Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) – pomnik na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56, oraz późniejszych wystąpień w PRL, który stanął 19 czerwca, a został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1981 roku, w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych.
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (dokładnie: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK) – dekonstruktywistyczny pomnik zlokalizowany w Poznaniu, na tyłach Teatru Wielkiego, w pobliżu kościoła Dominikanów, na narożniku Alei Niepodległości i ul.
Pomnik Hipolita Cegielskiego - pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów.
Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu – pomnik w formie popiersia upamiętniający Romana Wilhelmiego, aktora i reżysera urodzonego w Poznaniu, zlokalizowany na skwerze jego imienia, w obrębie poznańskiego Starego Miasta. Autorem rzeźby jest poznański artysta Roman Kosmala.
Adam Mickiewicz był w Wielkopolsce bardzo popularny. W 1828 roku ukazało się pierwsze wydanie poznańskie całej jego dotychczasowej twórczości, a w 1832 roku drugie. Tutaj mieszkał jego brat Franciszek, który osiadł na stałe jako rezydent u Jana Grabowskiego w Łukowie pod Obornikami.
Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Starym Rynku w Poznaniu, na osi ul. Quadro, przebiegającej przez blok zabudowy śródrynkowej.
Pomnik Starego Marycha – poznański pomnik legendarnej, fikcyjnej postaci Starego Marycha (typowego Poznaniaka posługującego się gwarą poznańską), stworzonej przez Juliusza Kubla na potrzeby poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Strony