Gmina Krzywcza

0

Gmina Krzywcza – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim.

Warto zobaczyć

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Babicach – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Babicach. Zbudowana na miejscu starszej, drewnianej cerkwi w roku 1839 lub 1840, odnowiona w latach 1889-1890. Od roku 1947 opuszczona, popada w ruinę.
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Reczpolu - drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Reczpolu. Drewniana cerkiew pw. Opieki NMP położona we wschodniej części wioski, została wzniesiona w 1879 w miejscu starszej, drewnianej cerkwi. Należała do greckokatolickiej parafii w Krzywczy.
Cerkiew Narodzenia NMP w Krzywczy – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Krzywczy. Zbudowana na miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1841, która spłonęła w roku 1906. Cerkiew została oddana do użytku w 1911. Po wojnie użytkowana jako magazyn, obecnie opuszczona.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Skopowie – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Skopowie. Zbudowana w 1900, w miejscu starszej, drewnianej cerkwi, wizytowanej w 1828 przez biskupa Snihurśkiego. Murowana, trójdzielna, na planie krzyża, z kopułą pośrodku.
Cerkiew pw. Szymona Słupnika w Chyrzynce – greckokatolicka, zbudowana w 1857 z fundacji hrabiego Adama Starzyńskiego. Po wysiedleniu ludności w 1947 wykorzystywana przez pewien czas jako owczarnia. W latach 90. XX w. naprawiono dach i zakonserwowano ściany.
Bukowy Garb – zalesiony szczyt na terenie Pogórza Dynowskiego o wysokości 428 m n.p.m. Jego południowo-zachodnie stoki opadają ku dolinie potoku Kamionka i leżącej tam wsi Średnia.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzywczy – parafia rzymskokatolicka w Krzywczy, w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Dubiecko. Erygowana w 1398. Jest prowadzona przez księży archidiecezjalnych. Mieści się pod numerem 1.
Brzoza Czarna w Reczpolu - rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Krzywcza w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego - 19 powierzchnia według aktu powołującego - 2,66 ha dokument powołujący - M.P. 1970 r. Nr 25, poz. 211 rodzaj rezerwatu - florystyczny