Willa Augusta Klemmanna - Atrakcje

0
Ulica Bolesława Chrobrego (dawniej Lindenstraße – ul. Lipowa) – ulica w centrum Skwierzyny. Większość jej starej zabudowy została zniszczona w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Pozostało przy niej kilka starych, parterowych budynków oraz kilka kamienic.
Kościół Świętego Zbawiciela w Skwierzynie - świątynia wzniesiona w latach 1847-1854, jako zbór ewangelicki. Pierwotnie służyła protestanckim mieszkańcom miasta, przede wszystkim narodowości niemieckiej.
Ulica Marszałka Piłsudskiego – główna ulica w centrum Skwierzyny prowadząca bezpośrednio do Rynku, potocznie zwana ”deptakiem”.
Skwierzyna, Władysława Jagiełły
Synagoga w Skwierzynie – synagoga zbudowana w 1841 roku przy ówczesnej ulicy Krzywej (niem. Krummstraβe), dziś ulicy im. Władysława Jagiełły. Swoją funkcję pełniła do czasów II wojny światowej, kiedy to podczas tzw. "Nocy Kryształowej", została zdewastowana przez hitlerowców.
Ulica 2 Lutego (dawniej Poststraße – ul. Pocztowa) – jedna z głównych ulic w centrum Skwierzyny, należąca do ciągu drogi krajowej nr 3. Od strony wschodniej łączy się z ul. Stefana Batorego, a na zachodzie przechodzi w ul. Gorzowską.
Ulica Powstańców Wielkopolskich – ulica w centrum Skwierzyny, szerokim łukiem omijająca Rynek od strony wschodniej, jest jedną z najdłuższych i zarazem najbardziej zapomnianych oraz zaniedbanych uliczek w mieście. Ulica jest wąska, na całej swojej długości nie posiadająca chodników.
Ratusz w Skwierzynie – neorenesansowy budynek z pierwszej połowy XIX wieku; wybudowany na miejscu wcześniejszej, szesnastowiecznej konstrukcji. Odbudowany po wielkim pożarze z 21 września 1821 roku (dzień św. Mateusza), uroczyście oddany do użytku 15 października 1841 roku.
Kościół Świętego Mikołaja w Skwierzynie jest świątynią rzymskokatolicką zbudowaną w XIX wieku. Część jej murów jest jednak o wiele starsza, pochodzi z XV, a nawet z XIII wieku. Jest to kościół parafialny.
Skwierzyna, Plac Tadeusza Kościuszki
Plac Kościuszki – niewielki plac (w zasadzie szeroka, brukowana ulica z pasem zieleni i drzew) w południowej części Skwierzyny, zlokalizowany pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Kopernika i Żeromskiego na tzw. "Zatorzu".
Wieża ciśnień w Skwierzynie – wieża ciśnień znajdująca się w północno-zachodniej części Skwierzyny pośrodku Ronda Wojska Polskiego, przy skrzyżowaniu ulic: Międzyrzeckiej, Poznańskiej oraz Batorego. Zbudowana w latach 1929-1930, obecnie nieczynna.
Cmentarz żydowski w Skwierzynie – jest jednym z największych kirkutów w województwie lubuskim, a znajdujące się tam nagrobki (macewy) stanowią jedne z najcenniejszych zabytków Skwierzyny. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 2,23 ha, znajduje się na nim 247 macew.