Wieża ciśnień w Opolu

0

Wieża ciśnień w Opolu – zabytkowa wieża ciśnień należąca do kompleksu Wodociągów i Kanalizacji w Opolu.

Czytaj dalej

Wieża ciśnień w Opolu – zabytkowa wieża ciśnień należąca do kompleksu Wodociągów i Kanalizacji w Opolu.

Historia

Wieża ciśnień znajduje się na ulicy Oleskiej naprzeciwko Stadionu Odry Opole. W 1892 roku, przystąpiono do budowy wieży ciśnień w Opolu. Została ona zakończona w 1893 roku wraz z nowoczesną siecią wodociągową z rur stalowych pod ziemią oraz nowym zakładem wodociągowym, nowoczesnym ujęciem i stacją uzdatniania wody, a oddana do użytku w 1896 roku według projektu inżyniera W. Pfeffera.

Architektura

Opolska wieża, która posiada 51,3 m wysokości i zbiornik stalowy o pojemności 750 m³, wyróżnią się piękną sylwetą i bogatym zdobnictwem, charakterystycznym dla końcowej fazy XIX-wiecznego eklektyzmu. Kunsztownie wyrobione gzymsy z fryzami, obramienia otworów i ślepe fryzy arkadowe, a także występujące z płaszczyzny ściany konsole i nadwieszenia - wszystko w cegle. Zaś znakomicie wykształcone wachlarzowate podparcie górnego cylindra zbiornika na znacznie od niego węższym trzpieniu przydaje wieży specyficznego i niepowtarzalnego uroku.

Zbiornik wody służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu. Pokrywa chwilowy wzrost zapotrzebowania. Zbiornik musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa poprzez zasadę naczyń połączonych. Umieszczony jest zwykle na szczycie wieży, góry, a czasem nawet wieży na wzniesieniu. Na stacjach kolejowych była używana do zasilania parowozów. Eksploatowana, ale przewidziana do wyłączenia ze względu na niewystarczającą wysokość zbiornika

Była czynna aż do 2009 roku, kiedy to wyłączono ją z eksploatacji. Została odrestaurowana i uhonorowana nagrodą „Zabytek Zadbany”.

Obecnie wieże ciśnień prawie całkowicie zostały wyparte przez hydrofory, pozostały głównie jako awaryjne źródło wody (do celów przeciwpożarowych), gdyż mogą dostarczyć stosunkowo dużo wody przy całkowitym braku zasilania.


Wieża ciśnień w Opolu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.