Wielkopolskie - Cystersi

Opactwo cystersów w Lądzie – zabytkowy zespól klasztorny w Lądzie, dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów – Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Od 2009 uznany za Pomnik historii.
Opactwo Cystersów w Wieleniu Zaobrzańskim - dawny kościół Cystersów, znajdujący się we wsi Wieleń Zaobrzański, w województwie wielkopolskim.
Opactwo Cystersów w Przemęcie – kościół i klasztor pocysterski znajdujący się w Przemęcie, przy ulicy Opackiej.
Kościół pw. św. Mikołaja (Tarnowa Villa Religiosorum Conventus Wągroviecensis) – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Tarnowo Pałuckie, w powiecie wągrowieckim, w województwie wielkopolskim.
Wągrowiec, Klasztorna 11
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wągrowcu - kościół dawnego opactwa cysterskiego, obecnie kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdujący się w Wągrowcu, przy ulicy Klasztornej.
Opactwo Cystersów w Łeknie fundacji Zbyluta z rodu Paluków powstaje w roku 1153 na wczesnośredniowiecznym grodzie Łekno. Dziś nie istniejące, we wczesnym średniowieczu było jednym z najzamożniejszych i szybko się rozwijających pośród Opactw cysterskich w Polsce.
Wągrowiec, Klasztorna 11
Opactwo Cystersów w Wągrowcu – dawne opactwo cystersów w Wągrowcu w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie wągrowieckim.
Wągrowiec, Opacka 15
Muzeum Regionalne w Wągrowcu – muzeum z siedzibą w Wągrowcu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jego siedzibą tzw, Opatówka - pochodząca z XVII wieku siedziba opata wągrowieckich cystersów.