Wielkopolskie - Cmentarz żydowski, kirkut

Cmentarz żydowski w Tuliszkowie – kirkut mieści się w Tuliszkowie przy ul. Targowej, przy wyjeździe w kierunku Krępy, w odległości 30-40 metrów po prawej stronie ulicy. W centralnej części kirkutu znajduje się głaz upamiętniający istnienie nekropolii. Obok leży pęknięty na pół nagrobek.
Cmentarz żydowski w Grabowie nad Prosną – kirkut został założony w 1817. Mieścił się przy drodze z Grabowa do Ostrowa Wielkopolskiego. Miał powierzchnię 0,14 ha. W 1939 kirkut został zniszczony przez nazistów. Zachował się tylko jeden nagrobek oraz fragment muru otaczającego cmentarz.
Cmentarz żydowski w Murowanej Goślinie – kirkut mieścił się przy ul. Mściszewskiej. Powstał w XVIII stuleciu. W czasie okupacji został zdewastowany przez hitlerowców. Miał powierzchnię 0,41 ha. Nie zachowały się żadne nagrobki. Obecnie na terenie dawnej nekropolii mieści się Gimnazjum nr 1.
Koło, Juliusza Słowackiego
Cmentarz żydowski w Kole – niezachowany do naszych czasów, z tradycją sięgającą kilku wieków wstecz. Znajdował się między ulicą 3 Maja a rzeką Wartą, na terenie osiedla Płaszczyzna. Teraz to teren ogrodzony – z tyłu Miejskiego Domu Kultury, aż do ulicy Słowackiego i Placu Narutowicza.
Cmentarz żydowski w Starym Kiączynie – kirkut należał do stawiszyńskiej gminy żydowskiej. Do dziś na terenie kirkutu zachowało się około czterdziestu macew oraz fragment starego ogrodzenia.
Cmentarz żydowski w Pobiedziskach – został założony w XVIII wieku. Do naszych czasów zachowały się 24 nagrobki, które dzielą się na dwa typy: sarkofagi i macewy. Inskrypcje są w języku hebrajskim i niemieckim.
Cmentarz żydowski w Lubaszu – kirkut służący ludności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Lubasz. Znajdował się w zachodniej części miejscowości, za torami kolejowymi. Nie wiadomo kiedy dokładnie został założony. Miał powierzchnię 0,39 ha. Został zniszczony podczas II wojny światowej.
Cmentarz żydowski w Turku – został założony na początku XIX wieku. Ostatni znany pochówek odbył się w 1939 roku. Podczas II wojny światowej (wiosną 1943 roku) Niemcy całkowicie zdewastowali cmentarz.
Nowy cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim – został założony w końcu XVIII wieku na gruntach podarowanych specjalnie na ten cel przez ówczesnego właściciela Koźmina - Kazimierza Nestora Sapiehę. Ma powierzchnię 0,53 ha. Znajduje się przy ul. Wierzbowej.
Kalisz, Podmiejska 21
Nowy cmentarz żydowski w Kaliszu – kirkut w Kaliszu, na Widoku, leżący przy ul. Podmiejskiej 21, został założony w 1919; wraz z domem przedpogrzebowym wpisany do rejestru zabytków w 2002.
Czarnków, Poznańska
Nowy cmentarz żydowski w Czarnkowie – kirkut został założony w 1812. Mieści się przy obecnej ul. Os. Ogrodnicze. W czasie okupacji hitlerowskiej został zdewastowany przez Niemców. Zachował się dom przedpogrzebowy. Na jego ścianie zachowały się napisy w języku hebrajskim.
Kalisz, Nowy Świat
Stary cmentarz żydowski w Kaliszu – kirkut w Kaliszu, na Czaszkach, leżący przy ul. Nowy Świat został założony w 1287 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy doszczętnie zdewastowali teren cmentarza, używając nagrobków do wybrukowania Kanału Rypinkowskiego.
Cmentarz żydowski w Debrznie Wsi – został założony w XVII wieku jako miejsce pochówków Żydów z Debrzna-Wsi i Lipki, zajmuje powierzchnię 0,2 ha na której zachowało się około dwudziestu nagrobków z których najstarszy pochodzi z 1715 roku.
Jastrowie, Kilińszczaków 17
Cmentarz żydowski w Jastrowiu – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Pomimo dewastacji z okresu III Rzeszy do naszych czasów zachowało się około siedemdziesięciu nagrobków z których najstarszy pochodzi z 1856 roku.