Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego

0

Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego – działający w Opolu od 1 stycznia 1975 r. teatr.

Kamień węgielny pod budowę nowego gmachu zaprojektowanego przez Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego wmurowano w listopadzie 1965 r. na ówczesnym pl. Lenina (obecnie pl. Teatralny), w miejscu dawnych fundamentów Kulturhausu. Otwarcie teatru miało miejsce 23 stycznia 1975 r. wraz z premierą Przedwiośnia w reżyserii Stanisława Brejdyganta. W 1993 r. zespół lalkowy Teatru został przekształcony w niezależny Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Teatr im. Jana Kochanowskiego jest organizowatorem corocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", goszczących najlepsze spektakle z całego kraju, które rywalizują o Grand Prix i szereg nagród dla twórców i aktorów.

Opolski Teatr posiada trzy sceny:

  • Duża Scena (560 miejsc): scena obrotowa o 13 m średnicy z wbudowanymi w nią czterema ogromnymi zapadniami o skoku ponad 5 m, poruszanymi niezależnie od ruchu obrotówki, co jest ewenementem na skalę europejską,
  • Mała Scena (193 miejsca): amfiteatralna, otoczona z trzech stron stromą widownią,
  • Scena na Parterze (80 miejsc): studyjna, w pełni mobilna widownia, umożliwiająca dowolne kształtowanie przestrzeni i zapewniająca bliski kontakt z publicznością.

Zawodowy polski teatr działał w mieście już od 1945 r. 7 października Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego dał premierę Zemsty A. Fredry. Na początku 1949 r. oddano do użytku wyremontowany gmach z widownią na 450 miejsc i profesjonalnym zapleczem technicznym - obecnie mieści się tam Filharmonia Opolska. 1 stycznia 1950 r. teatr zmienił nazwę na Państwowy Teatr Ziemi Opolskiej. W 1958 r. grupa aktorów założyła Teatr 13 Rzędów, rok później objęty przez Jerzego Grotowskiego. W 1960 r. nastąpiła przeprowadzka do budynku obecnego Teatru Lalki i Aktora.

Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.