Świeradów-Zdrój

0

Świeradów-Zdrój - miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim.

Warto zobaczyć

Świeradów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Główna 8
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie-Zdroju znajduje się w dekanacie gryfowskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Marian Balcewicz. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1945. Obejmuje północno-zachodnią część miasta - Czerniawę-Zdrój.
Opaleniec (niem. Brandhöhe, 825 m n.p.m.) – szczyt w Górach Izerskich, w północnej części Wysokiego Grzbietu.
Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdroju znajduje się w dekanacie gryfowskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Franciszek Molski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1946. Obejmuje miasto oraz wsie Krobica i Orłowice.
Sępia Góra (niem. Großer Geierstein, 828 m n.p.m.) – wzniesienie leżące ponad Świeradowem-Zdrój. Jest to ostatni na zachodzie Gór Izerskich szczyt Grzbietu Kamienickiego. Na szczycie góry znajduje się Biały Kamień – grupa granito-gnejsowych skałek z dużą zawartością kwarcu.
Świeradów-Zdrój, Konstytucji 3 Maja 1
Dom zdrojowy – obecny budynek powstał w roku 1899 na podstawie projektu architekta Grossera w miejscu zniszczonego w trakcie pożaru Domu Źródlanego 14 grudnia 1895 r. Obiekt składa się z dwóch części połączonych halą spacerową. Dom zdrojowy jest zaakcentowany wieżą zegarową o wysokości 46 metrów.
Stóg (stosowana jest także nazwa Stóg Izerski odnosząca się jednak do osady, zlokalizowanej w miejscu schroniska, krótko po II wojnie światowej Kwarc, czes. Stoh, niem.
Łącznik (niem. Hernsdorfer Kamm) - przełęcz o wysokości 1066 m n.p.m., leżąca w polskiej części Gór Izerskich, pomiędzy Stogiem Izerskim, a Smrekiem.
Smrek (1123 i 1124 m n.p.m.; cz. Smrk, niem. Tafelfichte) – szczyt na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Ma dwa wierzchołki oddzielone ledwo zauważalną przełączką. Jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich.