Sanktuarium św. Weroniki Giuliani

0

Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp. – jest jednym z siedmiu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Czytaj dalej

Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp. – jest jednym z siedmiu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Historia

W lutym 1997 roku ks. proboszcz Roman Harmaciński wystosował do Kurii Biskupiej prośbę o rozpoczęcie kultu św. Weroniki Giuliani Klaryski Kapucynki w parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. Inicjatywa duszpasterska mająca na uwadze ożywienie życia religijnego uzyskała aprobatę ks. biskupa Adama Dyczkowskiego, który stwierdził;

„że chociaż nie znaną jest bliżej w Kościele Polskim, a tym bardziej Zielonogórsko-Gorzowskim, to jednak wprowadzenie i rozwinięcie Jej kultu w obecnym trudnym czasie, może ożywić życie religijne parafii i będzie zaczynem nabożeństwa ekspiacyjnego za wszelkie zło w parafii, mieście i świecie”.

Uroczystego rozpoczęcia kultu Świętej w parafii gorzowskiej dokonał biskup Adam Dyczkowski w dniu 9 maja 1997 roku. Wówczas to odbyła się w świątyni uroczystość instalacji relikwii św. Weroniki Giuliani, a w trakcie Eucharystii została poświęcona kaplica pod jej wezwaniem, obraz, figura oraz pamiątki przywiezione z sanktuarium we Włoszech.

Od tego dnia świątynia stała się sanktuarium św. Weroniki. Aby wierni mogli wypraszać potrzebne łaski przez Jej wstawiennictwo. Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powierzył pełnienie obowiązków kustosza ks. prałatowi kan. prof. dr hab. Romanowi Harmacińskiemu dotychczasowemu proboszczowi parafii.

Kult św. Weroniki

Święta katolicka, kapucynka, mistyczka. Urszula Giuliani urodziła (1660) się w zamożnej rodzinie Mancini w Mercatello sul Metauro we Włoszech (w ówczesnym księstwie Urbino). W wieku szesnastu lat (1677) wstępuje do zakonu kapucynek w Città di Castello i przyjmuje imię zakonne Weronika. W Wielki Piątek 5 kwietnia 1697 roku w otrzymała dar stygmatów. Po ciężkiej chorobie umiera 9 lipca 1727 roku. Pozostawiła dziennik, złożony z ok. 22 tysięcy stron z opisem wizji i absolutu (łączności) z Jezusem Chrystusem, jakich doznawała w swoim życiu. Błogosławioną ogłosił ją papież Pius VII w dniu 17 czerwca 1802 roku, zaś świętą Grzegorz XVI 26 maja 1839 roku.

Odpust św. Weroniki jest obchodzony 15 września w dzień święta Matki Bożej Bolesnej.


Sanktuarium św. Weroniki Giuliani - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.