Ratusz w Lubsku

0

Ratusz w Lubsku - budowla renesansowa wybudowana w latach 1580-1582 według projektu Antoniego Albertiego.

Położony we wschodniej części rynku (obecnego placu Wolności), jest budowlą zbudowaną na planie wydłużonego prostokąta, podpiwniczonym, jednopiętrowym. Ratusz nakryty jest dwuspadowym dachem z oknami typu "przymknięte powieki". Elewacje ścian szczytowych są rozczłonkowane poziomymi gzymsami. Krawędzie szczytów dekorowane są pięknie wykonanymi miękkimi liniami wolut. Na osi dłuższych ośmioosiowych elewacji znajdują się duże facjaty, ozdobione podobnie jak zwieńczenia ścian szczytowych. Portal ujęty jest boniowanym obramieniem, nad którym umieszczono kartusz z herbem miasta. Wewnątrz budowli zachowały się zabytkowe, renesansowe drzwi z 1582 roku oraz sale ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi.

Obecnie siedziba władz miejskich. W przeszłości mieściły się tu także: sąd, straż miejska, kramy kupieckie, natomiast w piwnicy więzienie oraz wyszynk wina i piwa. Ratusz przetrwał II wojnę światową.

Ratusz w Lubsku - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.