Powiat ostródzki - Zbiorniki wodne

Strony

Narie – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego.
Golub (niem. Golupp See) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 4,8 ha do 5,54 ha, znajdujące się w Lasach Taborskich, na wschód od osady Prośno.
Jezioro Gil (Jezioro Kotkowo, Dziki Gil , niem. Wilder Gehl See) - jezioro położone z południowej strony wsi Kotkowo w Lasach Taborskich, w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie ostródzkim, w gminie Łukta.
Gil Wielki (inne nazwy Jezioro Gilowskie, Duży Gil) – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłomłyn. Miejscowości znajdujące się nad tym jeziorem to Ostrów Wielki, Murawki.
Bieniaskie Jezioro (niem. Banner See) - jezioro położone koło wsi Bieniasze, na zachód od tej wsi. Powierzchnia jeziora - 9,64 ha, lustro wody położonne na wysokości 117,2 m n.p.m.
Jezioro Kocioł jezioro położone koło Karnit, na północny wschód od wsi Urowo, w gminie Zalewo.
Skiertąg (niem. Scherting See) - jezioro rynnowe o powierzchni 0,75 km², położone na Pojezierzu Iławskim, w gminie Morąg, powiat ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie. Według Leydinga jezioro miało powierzchnie 84,07 ha.
Jezioro Jaśkowskie (niem. Jäskendorfer See, Stäbing See) - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. iławskim, w gminie Zalewo. Znajduje się we wschodniej części Pojezierza Iławskiego w dorzeczu Kanał Elbląski-Drwęca-Wisła.
Jezioro Ruda Woda (Duckie) (niem. Röthloff See) - długie jezioro rynnowe w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Małdyty, koło wsi Szymonówko.
Wuksniki - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego. Jezioro położone na południe od wsi Mysłaki, na zachód od wsi Bieniasze, na wschód od wsi Książnik.
Powrych (niem. Powrich See) – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg o powierzchni 8,12 ha, położone koło wsi Tątławki.
Rozlewisko Morąskie (dawniej Jezioro Morąskie) – użytek ekologiczny położony na południowo-zachodnim krańcu Morąga, w gminie Morąg, powiat ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie.
Jezioro Litewskie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Miłakowo, położone na wschód od wsi Litwa, leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego.
Jezioro Drwęckie - jezioro na Pojezierzu Iławskim, częściowo w granicach Ostródy. Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha.
Smordy – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w Ostródzie. Wąski zbiornik rozciągnięty z północy na południe. Na północy łączy się kanałem z Jeziorem Drwęckim, a na południu dopływa ciek z jeziora Morliny. Zbiornik jest długi na 1,4 km i szeroki na 0,2 km. Pozaklasowe i bardzo podatne na degradację.
Szeląg Wielki - rynnowe jezioro sielawowe, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem Rezerwatem Sosny Taborskie. Jezioro rynnowe o powierzchni 599 ha, długości 12,5 km, szerokości do 0,9 km, głębokości maksymalnej 35,5 m, głębokości średniej 13,5 m.
Marąg (Morąg) – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, około 10 kilometrów na południowy wschód od miasta Morąg w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta. Wcześniejsze nazwy niem. Mahrung See (1926), Marung (1595), Morungenn (1573), Marang (1378), Maring (1364).
Isąg - jezioro znajdujące się na terenie gminy Łukta. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi w większości wysokie (południowe są zalesione). Przez jezioro przepływa rzeka Pasłęka.
Kruka (Jezioro Bolickie, niem. Reiβing See) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 2,5 ha do 3,5 ha, położone między wsią Stare Bolity, a osadą Nowe Bolity.
Puzy (także Jezioro Pauzeńskie) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, na północnych obrzeżach Ostródy, połączone jest siecią kanałów, rowów i strumieni z sąsiednimi jeziorami; od wschodu z jeziorem Szeląg Wielki, od południa z Jeziorem Drwęckim.

Strony