Powiat gnieźnieński - Zabytki sakralne

Strony

Gniezno, Kolegiaty 1
Telefon:  (0-61) 428-40-80
Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP.
Trzemeszno, Plac Kosmowskiego 8
Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Trzemesznie – kościół z 1. połowy XII wieku, postawiony w formie bazylikowej.
Gniezno, Franciszkańska 12
Telefon: 61 426 97 05
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego w Gnieźnie – zamieszkały przez braci Franciszkanów konwentualnych Prowincji Gdańskiej kościół wczesnogotycki, fundacji Przemysła II z ok. 1270, dwunawowy z wieżą z XV w., przebudowany w XVIII (odnowiony) i XX w. (regotyzowany).
Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Dąbrówce Kościelnej – jest jedną z 10 parafii leżącą w granicach dekanatu kiszkowskiego. Erygowana w XIII wieku.
Gniezno, Bolesława Chrobrego
Kościół NMP Królowej Polski w Gnieźnie (garnizonowy, dawniej ewangelicki) – kościół eklektyczny z I poł. XIX w. (budowę rozpoczęto w 1838 według projektu Karla Friedricha Schinkela, rozbudowany w latach 1896-1897 według projektu Wesnigka.
Kościół św. Mikołaja w Witkowie – kościół parafii rzymskokatolickiej w Witkowie, należącej do dekanatu witkowskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Położony jest w centrum miasta, przy Starym Rynku, na niewielkim wzniesieniu w stosunku do płyty rynku.
Kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Łagiewniki Kościelne w powiecie gnieźnieńskim.
Kościół Świętego Krzyża w Gnieźnie – kościół murowany (wcześniej drewniany) według projektu Elsnera w stylu neogotyckim z lat 1834 - 1836. Jednonawowy, wieża czworoboczna, nakryta stożkowatym hełmem (wcześniej sygnaturka).
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Imielnie – jest jedną z 8 parafii leżącą w granicach dekanatu pobiedziskiego. Erygowana w 1870 roku.
Gniezno, Franciszkańska 12
Telefon: 61 424 19 27
Początki klasztoru Franciszkanów w Gnieźnie sięgają 1259 roku. Do miasta zostali sprowadzeni przez księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego i jego małżonkę bł. Jolentę, którzy byli również fundatorami klasztoru.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kiszkowie - rzymskokatolicki kościół filialny w Kiszkowie, w powiecie gnieźnieńskim. Jeden z dwóch rejestrowanych zabytków wsi, obok kościoła parafialnego. Mieści się przy ulicy Kościelnej.
Kościół bł. Michała Kozala w Gnieźnie – neogotycki kościół wybudowany w roku 1894 i powstały według projektu Bruna (prawdopodobnie Bruno Schulza, niemieckiego architekta) jako kaplica szpitala psychiatrycznego Dziekanka, obecnie kościół katolickiej parafii pw. bł.
Parafia Świętego Marcina w Dziekanowicach jest jedną z 8 parafii leżącą w granicach dekanatu pobiedziskiego. Erygowana w 1404 roku.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie - kościół w stylu gotyckim z połowy XIV wieku z wieżą z XV-XVI wieku z hełmem barokowym pokrytym blachą miedzianą w 1666 roku. Jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium. W nawie sklepienia krzyżowo-żebrowe.
Kościół Świętego Jakuba Większego w Kamieńcu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Kamieniec w powiecie gnieźnieńskim.
Gniezno, Świętego Wawrzyńca
Kościół św. Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się przy ulicy św. Wawrzyńca 8 w Gnieźnie, należący do dekanatu gnieźnieńskiego I w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Kościół św. Piotra i Pawła w Gnieźnie – kościół późnobarokowy z 1780, mieszczący się na cmentarzu grzebalnym przy ul. Kłeckoskiej w Gnieźnie, usytuowanym na wzgórzu Piotrowo, zwanym także Zajezierzem.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarach – murowany kościół parafialny (rzymskokatolicki) zlokalizowany w Świniarach (gmina Kłecko).
Kościół św. Jerzego w Gnieźnie (kolegiacki) – kościół jednonawowy powstały z ciosu prawdopodobnie w X wieku. na miejscu kaplicy grodowej. Obecny kościół zbudowany w XII wieku.
Kaplica Świętej Rozalii w Sławnie – rzymskokatolicka kaplica cmentarna znajdująca się we wsi Sławno w powiecie gnieźnieńskim. Znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Strony