Pomorskie - Fortyfikacje

Strony

Gdańsk, Stara Twierdza 3
Twierdza Wisłoujście – zabytkowatwierdza w Gdańsku nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Znajduje się nieopodal osiedla Wisłoujście, Westerplatte i Portu Północnego.
Gdańsk, Grodza Kamienna
Bastion Żubr – jeden z czternastu podobnych bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w latach 1622-1636, położony w okolicach Dolnego Miasta. Lity nasyp tego bastionu utworzony został m.in. z odpadów miejskich.
Brama Wyżynna, dawniej także "Brama Wysoka" (niem. das Hohe Tor) – renesansowa brama miejska w Gdańsku, obecnie przy głównej trasie samochodowej (ulice Okopowa i Wały Jagiellońskie). Do 1895 znajdowała się w ciągu szesnastowiecznych fortyfikacji, pomiędzy Bastionem św.
Baszta Schultza – zbudowana w średniowieczu baszta fortyfikacji Głównego Miasta w Gdańsku. Sąsiednimi basztami są Baszta Narożna i Baszta Browarna.
Słupsk, Dominikańska 9
Brama Młyńska w Słupsku – stanowi część obwarowań miasta. Nazwano ją tak z powodu sąsiadowania bramy z młynem wodnym.
Baszta Czarownic w Słupsku - baszta starego, wybudowanego w okresie od początku XIV do połowy XV wieku obwarowania miasta, które powstało w miejscu wzmiankowanej już w 1325 roku występującej tu palisady.
Brama Krowia (niem. Kuhtor) – zabytkowa, jedna z najstarszych bram wodnych w Gdańsku. Umiejscowiona jest nad Motławą, u wylotu ul. Ogarnej. Umożliwia komunikację, poprzez most Krowi, z Wyspą Spichrzów.
Baszta Łabędź – gotycka, zabytkowabaszta w Gdańsku.
Brama Mariacka – zabytkowa, jedna z bram wodnych Głównego Miasta w Gdańsku. Umiejscowiona jest nad Motławą, na Długim Pobrzeżu u wylotu ulicy Mariackiej, obok Domu Towarzystwa Przyrodniczego.
Gdańsk, Kotwiczników 20
Baszta Kotwiczników (niem. Ankerschmiedeturm) – zabytkowa baszta warowna w Gdańsku, znajdująca się w Głównym Mieście nad Starą Motławą, w pobliżu Podwala Przedmiejskiego.
Baszta Biała, zwana też Białą Wieżą – zabytkowabaszta w Gdańsku.
Brama Żuławska – zabytkowa brama znajdująca się w Gdańsku, przy ul. Długie Ogrody.
Baszta Słomiana – zabytkowa, ośmioboczna baszta warowna.
Rejon Umocniony Hel – utworzony dekretem prezydenta RP z 1936 roku ufortyfikowany obszar, obejmujący znaczną część Mierzei Helskiej.
Słupsk, Plac Zwycięstwa 12
Nowa Brama – stanowi część obwarowań Słupska. Nazwę taką brama przyjęła bo została ona dość późno wybudowana, a więc dla współczesnych była „nowa”.
Złota Brama w Gdańsku (właśc. Brama Długouliczna lub Brama ulicy Długiej, niem. Langgasser Tor) – została wzniesiona w roku 1612 na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej (Brama Długouliczna).
Brama Garncarska (Elbląska, Św. Ducha) – zabytkowa brama miejska w Malborku, zbudowana w XIV wieku. Od 1962 widnieje w rejestrze zabytków.
Brama Mariacka (Sztumska, Przewozowa) – zabytkowa brama miejska w Malborku, zbudowana w XIV wieku. Od 1948 widnieje w rejestrze zabytków.

Strony