Pomnik Agnieszki Osieckiej

0

Pomnik Agnieszki Osieckiej w Opolu – rzeźba plenerowa poświęcona pamięci Agnieszki Osieckiej, pierwszy tego typu dedykowany jej obiekt w Polsce.

Figura powstała z inicjatywy rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisława S. Nicieji. Autorem rzeźby jest lokalny artysta plastyk Marian Molenda, rzeźbiarz z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Statua odsłonięta została 28 maja 2002 roku w opolskim amfiteatrze podczas inauguracji Festiwalu Polskiej Piosenki Opole. Planowano wówczas, aby stała tam zawsze w czasie tej imprezy, zaś przez pozostałą część roku - przed Collegium Maius na terenie Uniwersytetu Opolskiego. Pomysł zarzucono i figura dostępna jest obecnie na skwerze na Wzgórzu Uniwersyteckim.

Rzeźba przedstawia Agnieszkę Osiecką siedzącą na krześle, z kartkami papieru na kolanach i długopisem w prawej ręce. Lewą ręką podpiera, w sposób charakterystyczny dla siebie, brodę. Naprzeciwko niej stoi puste krzesło, zapraszające do spędzenia chwili przy poetce. Obiekt ten wchodzi w skład większego i stale rozbudowywanego zespołu rzeźb będących dziełami Mariana Molendy i Witolda Pichurskiego, przedstawiających również: Marka Grechutę, Jerzego Grotowskiego, Czesława Niemena oraz Jerzego Wasowskiego i Jeriemiego Przyborę. W opiniach lokalnych artystów i krytyków sztuki, jest jedną z najlepszych realizacji rzeźbiarskich w pejzażu miasta.

Pomnik Agnieszki Osieckiej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.