Polska - Zalew

Strony

Jezioro Chechelskie (także Zalew Chechło) – sztuczny zbiornik zaporowy w południowej Polsce, położone w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w Trzebini i Pile Kościeleckiej.
Osadnik Gajówka (lokalnie: Lazurowe Jezioro) - sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Lasek i Psar oraz drogi krajowej nr 72. Ma powierzchnię 100 ha.
Zalew Paczkowski (Jezioro Paczkowskie) – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej stawów będących wyrobiskami żwirowni, złożony z dwóch zbiorników, Kozielno i Topola, zlokalizowany jest na granicy województwa dolnośląskiego i województwa opolskiego.
Zbiornik Przykona - sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Słomowa Kościelnego, przy drodze powiatowej nr 4506.
Zalew Lubianka – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Lubianka w południowej części Starachowic – pomiędzy ulicami Południową, Szydłowskiego, Strugową i Letnią.
Zbiornik Pasternik – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na 98,4 km rzeki Kamiennej, w zachodniej części miasta Starachowice, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS. Został wybudowany w 1920 r. Ma powierzchnię 52,3 ha, samo lustro wody zajmuje około 42 ha.
Jezioro Szmaragdowe – (do 1945 niem.: Herta See, Kreide See) – sztuczne jezioro położone na osiedlu Szczecina – Zdrojach, na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa.
Jezioro Koronowskie – zbiornik retencyjny położony w dolnym odcinku rzeki Brdy, w województwie kujawsko-pomorskim, w pobliżu miejscowości Koronowo, od której przyjął swoją nazwę. Rozciąga się on od ujścia rzeki Kamionki do hydroelektrowni w Samociążku.
Zalew Pająk – zbiornik retencyjny w Konopiskach, przysiółku Pająk w powiecie czestochowskim, województwie śląskim. Powstał przez spiętrzenie rzeki Konopki. Wykorzystywany jest dla celów rekreacyjnych, odbywa się nad nim Puchar Polski w triathlonie.
Zalew w Blachowni – zbiornik retencyjny na rzece Stradomce. Zbiornik znajduje się w Blachowni, w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim. Ma powierzchnię 56 ha.
Jezioro Brodzkie (Brody Iłżeckie), zbiornik retencyjny na Kamiennej w województwie świętokrzyskim, położony na Przedgórzu Iłżeckim. Zapora powstała w 1964 roku, a w 1986 została przebudowana. Zbiornik pełni funkcje przeciwpowodziowe i rekreacyjne.
Zbiornik Sosina (nazywany również Zalewem Sosina) – zbiornik wodny położony w mieście Jaworznie, we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Zalew Zakrzew – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się w Kłobucku, w dzielnicy Zakrzew.
Zalew Ostrowy – zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się pomiędzy wsiami Ostrowy nad Okszą i Borowa, w gminie Miedźno, powiecie kłobuckim. Zbiornik ma powierzchnię 39 ha.
Jezioro Zegrzyńskie (pot. Zalew Zegrzyński, Zbiornik Zegrzyński, Zbiornik Dębe) – zbiornik retencyjny na Narwi, utworzony w 1963, położony w Kotlinie Warszawskiej, w powiecie legionowskim.
Zalew w Wąchocku – sztuczny zbiornik wodny, utworzony na rzece Kamiennej w dzielnicy południowej w Wąchocku, położony wzdłuż ul. św. Rocha od południa. Od północy ograniczony przebiegiem linii kolejowej. Pełni funkcję zbiornika retencyjnego.
Jeziorsko – zbiornik zaporowy na Warcie, największy akwen i zbiornik retencyjny w regionie łódzkim, o powierzchni 42,3 km² i pojemności 202,8 mln m³.
Zalew Balaton – sztuczny zalew w Trzebini, w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu, położony w centrum miasta, woda akwenu jest pierwszej klasie czystości.
Zalew Zesławicki – dwa sztuczne zbiorniki wodne znajdujące się w Zesławicach na terenie Krakowa, będące ujęciem wody dla niektórych osiedli Nowej Huty.
Zalew Bledzewski – sztuczne jezioro w zachodniej Polsce w województwie lubuskim powstałe w wyniku zbudowania zapory wodnej na Obrze dla elektrowni w Bledzewie. Zbiornik jest położony w zalesionym wąwozie, nad jego brzegiem znajduje się ośrodek wypoczynkowy i pole namiotowe.

Strony