Lublin - Kościoły

Strony

Lublin, Stare Miasto, Królewska 10
Telefon: +48815321196
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – największy kościół w Lublinie, pełniący funkcję kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej, jest perłą baroku na Lubelszczyźnie.
Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, zwana także Bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego lub Kościołem oo. Dominikanów – jedna z najstarszych świątyń Lublina, wraz z klasztorem jest jedną z najdłużej istniejących instytucji tego miasta (w 2003 roku obchodził jubileusz 750 lat).
Lublin, Zemborzyce, Krężnicka 136
Parafia Świętego Marcina w Lublinie - parafia rzymskokatolicka w Lublinie, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Konopnica. Została erygowana w 1374. Kościół parafialny wybudowany w 1907. Mieści się przy ulicy Krężnickiej.
Lublin, Dolińskiego 1
Parafia św. Piotra Mohyły w Lublinie – parafia prawosławna należąca do dekanatu Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej. Jej siedziba znajduje się na terenie Prawosławnego Domu Pomocy Społecznej, przy ulicy Gustawa Dolińskiego 1.
Lublin, Aleja Warszawska 96
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie - cerkiew greckokatolicka w Lublinie. Jest to cerkiew pochodząca ze wsi Tarnoszyn koło Tomaszowa Lubelskiego. Została ona wybudowana w 1789 jako drewniana świątynia. W 1994 została nabyta przez parafię greckokatolicką w Lublinie.
Lublin, Ruska 15b
Telefon: +48 81 7477438
Sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie – katedra prawosławna. Główna świątynia diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba lubelskiej parafii Przemienienia Pańskiego (w dekanacie Lublin). Mieści się przy ulicy Ruskiej.
Lublin, Głuska 143
Kościół św. Jakuba Apostoła w Lublinie – zabytkowy późnobarokowy rzymskokatolicki kościół murowany z XVIII wieku znajdujący się w Lublinie przy ul. Głuskiej 145 (dawna ul. Lubelska).
Lublin, Zielona 3
Telefon: +48 81 5347465
Kościół św. Jozafata w Lublinie to dawna cerkiew zbudowana przez kupców greckich w 1786 roku po uzyskaniu przywileju od Stanisława Augusta Poniatowskiego. Należała wówczas do prawosławnego patriarchatu w Konstantynopolu. W drugiej połowie XIX wieku świątynię przejęła Rosyjska Cerkiew Prawosławna.
Lublin, Władysława Kunickiego 128
Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie - parafia rzymskokatolicka w Lublinie, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Lublin - Południe. Została erygowana 1 stycznia 1934.
Lublin, Krakowskie Przedmieście 1
Kościół Świętego Ducha w Lublinie – rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Lublinie, w archidiecezji lubelskiej.
Lublin, Fabryczna 19
Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Lublinie – rzymskokatolicka świątynia wzniesiona w Lublinie w latach 30. XX wieku w obecnej dzielnicy Bronowice przy ulicy Fabrycznej.
Lublin, Krakowskie Przedmieście 42
Telefon: +48815323263
Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie jest chronologicznie czwartą fundacją kapucyńską w Polsce. Wybudowano go w latach 1726-1733 z fundacji byłego marszałka wielkiego litewskiego, księcia Pawła Karola Sanguszki i jego żony Marianny z Lubomirskich.
Lublin, Lipowa 15b
Cerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności w Lublinie – prawosławna cerkiew cmentarna. Należy do parafii katedralnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie, w dekanacie Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Lublin, Narutowicza 6-8-10
Kościół Matki Bożej Zwycięskiej lub kościół wizytek – jeden z najcenniejszych zabytków gotyku i renesansu w Lublinie.
Lublin, Królewska 9
Kościół Bernardynek w Lublinie - obecnie kościół Jezuitów, dawniej Bernardynek. Budowę rozpoczęto w 1636 roku wznosząc jednocześnie klasztor. Trwała ona z przerwami do roku 1658. Do czasu pożaru w 1768 r. nosił cechy renesansu lubelskiego.
Lublin, Idziego Radziszewskiego 7
Kościół Świętego Krzyża w Lublinie − pierwotny kościół powstał według legendy w 1434, kiedy to gdański kupiec Henryk próbował ukraść lubelską relikwię drzewa Krzyża Świętego z kościoła oo. dominikanów.
Lublin, Droga Męczenników Majdanka 27
Kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie – świątynia rzymsko-katolicka w dzielnicy Kośminek w Lublinie zbudowana w latach 1984-1985 przy ulicy Droga Męczenników Majdanka 27.
Lublin, Wyszyńskiego 6
Parafia katedralna Przemienienia Pańskiego w Lublinie – parafia prawosławna w dekanacie Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej. Na terenie parafii funkcjonują 3 cerkwie: sobór Przemienienia Pańskiego w Lublinie – parafialna i jednocześnie katedralna
Kościół św. Mikołaja w Lublinie - lubelski kościół położony na Wzgórzu Czwartek przy ul. Ks. Słowikowskiego 1.

Strony