Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego

0

Parafia NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku – parafia wchodząca w skład dekanatu Gdańsk-Przymorze archidiecezji gdańskiej. Ks. bp ordynariusz Edmund Nowicki erygował parafię w roku 1958.

Czytaj dalej

Parafia NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku – parafia wchodząca w skład dekanatu Gdańsk-Przymorze archidiecezji gdańskiej. Ks. bp ordynariusz Edmund Nowicki erygował parafię w roku 1958.

Nowy kościół

Obecny kościół powstał w latach 70. XX wieku, w zastępstwie dotychczasowego kościoła, na obszarze dzielnicy Przymorze Małe. Władze komunistyczne uniemożliwiały powstawanie nowych kościołów na obszarach tzw. nowych dzielnic robotniczych (którą to Przymorze, podobnie jak krakowska Nowa Huta przynajmniej w zamierzeniach socjalistycznych urbanistów stanowiło). W 1971, po wstawiennictwie gdańskich stoczniowców, ówczesne władze komunistyczne wydały pozwolenie na budowę nowej świątyni.

Koncepcja architektoniczna, architekta Politechniki Gdańskiej dra Leopolda Taraszkiewicza, przewidywała powstanie wielkiego kościoła dla ówczesnego ponad 50-tysięcznego Przymorza. Efektem pracy wiernych stał się jeden z największych kościołów Polski powojennej, wybudowany od podstaw. Kościół cechuje się okrągłą sylwetką (stąd popularne nazwy Okrąglak i Gazownia) i dwoma poziomami (kościół dolny i górny).

Infrastruktura

Wraz z kościołem powstała infrastruktura towarzysząca:

  • sale do nauki religii w kościele dolnym
  • plebania

Wieża kościelna

Uzupełnieniem koncepcji architektonicznej kościoła stała się wieża o wysokości 83 metrów, której budowę rozpoczęto w 1976. Budowa wieży, dominującej nad architekturą socrealistycznych blokowisk Przymorza, była wielokrotnie blokowana takimi decyzjami pozbawionymi merytoryczności jak: zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego (po przeniesieniu lotniska na peryferia Gdańska do Rębiechowa).

Opozycja

W latach 70. i 80. kościół stał się nieoficjalnie ośrodkiem kultury niezależnej względem tzw. władzy socjalistycznej.

Ciekawostki

Z tego okresu pochodzi anegdota dotycząca architektonicznej koncepcji okrągłego kościoła:
Okrągły dlatego żeby milicjanci, tajniacy z UB, ormowcy i partyjniacy z PZPR nie musieli się po kątach chować.


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.