Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

0

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku - polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Kluczborku.

Czytaj dalej

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku - polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Kluczborku.

Historia

Najstarszą świątynią w historii Kluczborka był zbudowany w średniowieczu drewniany kościółek pw. Św. Trójcy. Zbudowano go poza murami miasta na tzw. Przedmieściu Polskim. W 1558 roku został przejęty przez protestantów, by w 1708 roku wrócić w ręce katolików.

Obecny kościół został wzniesiony w latach 1911-1913. Istniejący w XIX wieku niewielki kościółek św. św. Piotra i Pawła (obecnie po przebudowach tzw. stary kościół służący katechizacji) stał się niewystarczający dla rozwijającej się parafii, liczącej wówczas 6500 wiernych. W 1929 roku ten kościół został wykupiony przez państwo na kaplicę, służącą pacjentom szpitala dla umysłowo chorych. Przez jakiś czas obiekt służył też celom świeckim, a ostatecznie stał się domem katechetycznym.

Po latach zabiegów trud budowy nowej świątyni podjął ks. Jan Moschek, będący proboszczem od 1897 roku. 24 maja 1910 roku wystawiono zezwolenie na budowę, a kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Projekt budowli jak i jej wnętrza został opracowany w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie, w wydziale budowy obiektów kościelnych prowadzonym przez radcę budowlanego Hossfelda. Kierownictwo budowy prowadzonej przez firmę Skaletz, objął Karol Schablik. Finansowo wspierał właściciel ziemski ze Smard, Preiss, którego rodzinny grobowiec znajduje się na cmentarzu parafialnym.

W listopadzie 1910 roku rozpoczęto prace przy wykonywaniu fundamentów. Ponieważ już na głębokości 0,50 m występowała woda gruntowa, a twardy grunt zalegał dopiero na głębokości 2,5 m najpierw wykonano betonowe tzw. pale fundamentowe połączone mocnym, dobrze zakotwiczonym murowanym łukiem, kładąc na to wieniec właściwego fundamentu murowanego.

We wrześniu następnego roku mogła się odbyć uroczystość z okazji ustawienia więźby dachowej na budynku kościoła i 25 metrowej konstrukcji wieży. Konstrukcję dachową wykonał Tomasz Skaletz. Następnie ułożono dachówki, a wieżę pokryto blachą miedzianą, która została zdjęta w 1943 roku i przeznaczona na cele wojenne. Zimą 1911/1912 rozpoczęto urządzanie wnętrza kościoła.

l czerwca 1913 roku odbyła się konsekracja nowo wybudowanej świątyni dokonana przez kardynała Jerzego Kopp z Wrocławia. W tym dniu mieszkaniec Kluczborka, kupiec Kuder ofiarował piękną monstrancję.

W 2004 roku do świątyni sprowadzono relikwie świętej Faustyny, a dwa lata później relikwie świętego Zygmunta Gorazdowskiego. Inicjatorem tych wydarzeń był ówczesny proboszcz ksiądz Piotr Bekierz.

Architektura, wyposażenie i wystrój

Jest to budowla w stylu neogotyckim, do którego drewniane wyposażenie wykonali stolarze z Żórawiny Wrocławskiej. Wewnątrz można zobaczyć m.in. środkową część ołtarza głównego, która ma formę tryptyku (ołtarz główny z bogatą ornamentyką snycerską jak i ambona powstały w pracowni znanego artysty Schreinera w Monachium). Centralne pole zajmuje zespół rzeźb wyobrażających Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz dwoma aniołami, które unoszą koronę nad głową Marii. Ruchome skrzydła tryptyku pokrywają płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. Ołtarze boczne są dziełem rzeźbiarza Frilhase z Erfurtu, a witraże pochodzą z warsztatu Linnemana z Frankfurtu nad Menem.

Linki zewnętrzne

  • Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku - Polska niezwykła
  • Encyklopedia Regionów (woj.opolskie)

Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.