Kościół Gustawa Adolfa

0

Kościół Pamiątkowy im. Króla Gustawa Adolfa we Wrocławiu – świątynia luterańska wybudowana na osiedlu Sępolno w latach 1932-1933. W wyniku rozpisanego przez Radę Kościelną konkursu wybrano projekt Alberta Kemptera. 6 listopada 1932 położono kamień węgielny, a równo rok później, 6 listopada 1933, poświęcono już nowo otwartą świątynię. Nadano mu imię Pamiątkowego Kościoła Gustawa Adolfa na cześć króla Szwecji, Gustawa Adolfa Wazy, który walczył po stronie protestanckiej w wojnie trzydziestoletniej i poległ w 1632 w bitwie pod Lützen. Kościół został zbudowany z cegły w stylu modernistycznym, pomyślany jako nowoczesny typ bazyliki z frontową wieżą.

Po 1945 został zamieniony na kino "Światowid" i dom kultury. Znajdujące się w kościele organy firmy Sauer, przekazano rzymskokatolickiej Archikatedrze Wrocławskiej, gdzie zostały wykorzystane do remontu uszkodzonych organów pochodzących z Hali Stulecia. W 1996 budynek wrócił częściowo we władanie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Po renowacji i dostosowaniu zmienionego wnętrza do pierwotnej funkcji świątynię oddano do użytku w 1999. Wtedy też kościół otrzymał małe mechaniczne organy, sprowadzone z Holandii. Obecnie kościół pełni funkcję Ewangelickiego Kościoła Wojskowego - odbywają się w nim okolicznościowe nabożeństwa z okazji świąt państwowych i wojskowych. Współużytkownikami świątyni są obecnie wierni Społeczności Chrześcijańskiej we Wrocławiu, ewangelicznego Zboru będącego w strukturach Wspólnoty Kościołów Chrystusowych. Znajdująca się w kościele XVIII-wieczna rzeźba przedstawiająca Chrystusa pochodzi z dawnego przydrożnego krzyża z okolic Świebodzina i jest darem od wiernego sąsiadującej parafii św. Rodziny. Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu organizuje w budynku Kościoła zajęcia dla dzieci i młodzieży, w tym kluby środowiskowe i zajęcia artystyczne, również dla dzieci z dzielnicy Sępolno. Nabożeństwa Wspólnoty odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11.00.

Kościół Gustawa Adolfa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.